Війна в Телеграмі: як московія розкачує українське суспільство

Війна в Телеграмі: як московія розкачує українське суспільство 16.10.2023 11:40 Укрінформ Фахівці UA OSINT створили карту російських наративів, які просувають телеграм-канали, контрольовані ГРУ ТА ФСБ

Укрінформ вже писав про те, як з 2014 року росіяни намагалися розкачати українське суспільство та вивести його знову на Майдан – проти нової влади – за допомогою пабліків Фейсбуку. Таких спроб було багато. Наприклад, модератором однієї з них був бойовик з Донбасу. 

Ми були першим медіа, хто показав, як вправно та оперативно, реагуючи на блокування Україною росТБ, агресор перевів свою пропаганду з телевізійних каналів в Інтернет, освоюючи месенджери, відеохостинги, онлайн-платформи… Нещодавно Укрінформ писав і про те, що російські фахівці з дезінформації не гребують і «дідівськими методами»: створили посібник для ватників і нав’язують його українським держслужбовцям шляхом Інтернет-розсилки. 

Нині у розпорядженні Укрінформу виявилося ще дослідження групи UA OSINT – воно показує, як масштабно працюють росіяни на платформі Телеграм. 

КАЗКИ РОСІЙСЬКОГО ГЕНШТАБУ – НА ТЕЛЕГРАМІ

Українські фахівці дослідили сегмент російського «політично стурбованого сектору» Телеграму і  за результатами розслідування зробили висновок, що джерелом антиукраїнського контенту є дві групи телеграм-каналів. Перша з них створена та контролюється 85-м Головним центром спеціальної служби Головного управління генерального штабу Збройних сил РФ. Друга була створена та модерована безпосередньо Головним розвідуправлінням РФ.

Те, що правоохоронці оприлюднили повний перелік ТГ-каналів каналів, які працюють проти України, дало можливість вивчити рух «меседжів» з одного каналу на інший і створити карту наративів, які, за задумом росіян, мали б дестабілізувати згуртоване українське суспільство. 

Про що розповідають десятки ТГ-каналів, оці всі «криогены, наблюдатели, сплетницы, легитимные, каратели, медиакиллеры», не втомлюватимемо вас повним переліком. Головні теми для російських замовників та виконавців – це дискредитація українського військового та політичного керівництва. 

У майже трьохстах з пів тисячі досліджених публікацій йшлося про те, що, наприклад, президент Володимир Зеленський – «корупціонер, який зриває контрнаступ, воює до останнього українця, втрачає підтримку на Заході, залежить від Єрмака, залежить від Заходу, імітує боротьбу з Коломойським». 

Люди, які ведуть телеграм-канали, сидячи у Придністров’ї (а СБУ дослідила, що адміністратори працюють з маленького та бідного Тирасполя, а замовники з Москви – з Комсомольського провулка), настільки «непогано» знають українську внутрішню політику, що, не відриваючись ні на хвилину, строчать пости про те, що «Єрмак – агент Кремля», який поруч з Зеленським зриває мобілізацію, «будує диктатуру» та «має паспорт Великої Британії».

Причому неможливо не побачити, що всі ці меседжі про диктатуру, які продукують російські «телеграмники», один в один збігаються із тим, що розповідають на своїх інформмайдачниках примадонна антиукраїнської пропаганди Симон’ян або той же Соловйов.

Тобто висновок однозначний: це все координується з єдиного центру.  Наскільки це ефективно? Будемо відверті: серед десятків тисяч підписників каналів великий відсоток – «мертві душі», прикуплені власниками за пару днів до запуску. Автор – людина, яка завжди слухає, про що говорять на столичних ринках, транспорті та у магазинах (сприймаю це як матеріал для онлайн-замальовок нашого життя), і, на мою думку, у Києві такі настрої практично не присутні. Але, за моїми спостереженнями, буває, що вони відтворюються на ринках чи магазинах у провінції. Знаю про це, бо цікавлюся спостереженнями людей з інших міст.  Тож, недооцінювати вплив Телеграму не варто. Йдемо далі. 

Головнокомандувач ЗСУ. Насправді, російська дискредитація для Валерія Федоровича не вирізняється вигадливістю, для українця звучить досить смішно, але що може знати хлопець з умовної Костроми чи Тирасполя, який клепає відповідні пости. Отже, генерал Залужний, кажуть, московські пропагандисти – «неотесаний та підконтрольний США», «має паспорт США», «організовує м’ясні штурми», а ще –  «не слухається Зеленського». 

Олексій Данилов, секретар РНБО, – просто «муза» для російських пропагандистів. Не знаю, чим пояснюється політ брудної фантазії росіян, можливо, тим, що саме Данилов закривав путінські телеканали, не надто переймаючись очікуванням судових рішень, та щиро радив Моспатріархату сприйняти законні обшуки як «волю Божу». Тож у цьому випадку для множення антиукраїнських вигадок російські пропагандисти використали, здається, всі серіальні сюжети російських телеканалів. Пан Данилов, виявляється, просто Синя Борода, його мама жила на непідконтрольній території, сини перебувають за кордоном, він занижує втрати ЗСУ, а сам –  любить алкоголь (це точно писали люди не з Тирасполя, бо там алкоголь в кожній хаті, по триста літрів свого вина), хоче мобілізувати інвалідів та нажитися на самому призові, ну і класика – «розкрадає допомогу».

З дописів усіх цих ТГ-каналів, спільний «гріх» всього українського керівництва – вдають себе незалежних від США.

«Нам вдалося побудувати наративну карту того, що росіяни хочуть «посіяти» в головах українців у визначений дослідженням проміжок часу. Ми проаналізували Телеграм-канали, які обґрунтовано вважаються підконтрольними російським або відверто проросійським силам в Українському інформпросторі. Деякі з цих каналів входять в український ТОП-25 за охопленням аудиторії в Telegram,  –  каже один з авторів дослідження Андрій О. –  Дезінформацію практично завжди «вкидають» на певне підгрунтя –  це, зазвичай, гучні інфоприводи, які резонують у суспільстві. Цікаво, що росіяни в певні проміжки часу не вважають війну напряму темою #1 в українському суспільстві. Або, не виключено, що хочуть зробити таку видимість. Єдине, що здивувало – це порівняно низька кількість дискредитації Валерія Залужного. Проте, це загалом має пояснення, адже Валерій Федорович користується величезною довірою, загалом, можна сказати, є відносно непублічною персоною і мало дає інтерв'ю –  все це в комплексі дає мало змоги ворогу «посіяти» наративи щодо нього, які «проростуть».

УСІМ КОРИСТУВАЧАМ ТЕЛЕГРАМУ СЛІД ЗНАТИ: ЦЕ НА 100% РОСІЙСЬКИЙ ПРОДУКТ, ЩІЛЬНО КОНТРОЛЬОВАНИЙ ФСБ

Оскільки часовий лаг дослідження закінчувався минулим місяцем, то я вирішила пройтися по деяких зі згаданих телеграм-каналах та подивитися, як розвиваються антиукраїнські побрехеньки протягом останніх двох тижнів.  

У статусах пропагується стійкий градус ненависті до української влади, зневага до неї нагнітається сумнівними жартами та коміксами на адресу українських урядовців… Ціль №1 тих вкидів – та сама, що і за попередній місяць – примус до «мирного врегулювання» на умовах Москви. Тому що в Києві влада хоче «воювати до останнього українця»… 

Біженців, стверджують канали, ось-ось почнуть ледве не виставляти з країн Європи. Постійно звучить рефрен, що «прильоти будуть». Повідомляючи про кожне бомбардування, адміністраторами робиться наголос на тому, що це «винувата українська ППО», яка збиває ракети, в той чи інший спосіб дискредитовуються ЗСУ, друкуються фейки або про солдат, або про керівництво по вищезгаданій наративній карті. І по ходу відтворюється риторика Холодної війни – «анархія в США», «війна підкошує авторитет НАТО», слабкість «Заходу» (коли у кожній події вони бачать «цвях у кришку труни Євросоюзу»). Кожна фраза, сказана публічним діячем України, перетворюється на свою протилежність і грає на основну московську ідею. Мовляв, «Україна видихається», «підтримка заходу зменшується», сам Захід – «занепадає». 

Ну і, звісно, «брудні телеграмники» підхоплюють всі російські ІПСО. Остання – про начебто «західну зброю», передану українцями в руки ХАМАСу. 

Ще деталь: там не втомлюючись намагаються відмивати російських дипломатів, яких «пакетами» висилають то з однієї, то з іншої країни. Виявляється, якщо вірити «російським телеграмникам»,  шпигунів та провокаторів під дипломатичним прикриттям висилають тільки за те, що вони «робили моніторинг преси та досліджували країну перебування по відкритих джерелах». 

…Коли  намагаєшся якомога повніше проаналізувати контент російського чи проросійського  сегмента Телеграму, то складається враження, що не встигаєш: щохвилини там з’являється творчий, фаховий, єзуїтськи обставлений антиукраїнський статус. 

«Однією з головних відмінностей між інформаційною та класичною війною є те, що в класичній війні легше захищатися, ніж атакувати. В інформаційній війні захист вимагає набагато більше ресурсів, ніж атака, – міркує член команди UA OSINT, Андрій О., – протидія ворожій пропаганді та дезінформації –  це складне і комплексне питання, чарівної пігулки тут не існує. В першу чергу повинні підключатися спеціалізовані державні структури –  громадяни потребують якісної комунікації з боку держави на всіх рівнях, оскільки будь-якими прогалинами в цій комунікації скористається ворог. Важлива також освіта, потрібно починати працювати з людьми з шкільного віку і донести їм основи інформаційної гігієни. На мою думку, медіа також могли б більше включатися у процес протидії інформаційної навали ворога, наприклад, «антифейкові дайджести». Загалом це масштабний комплекс заходів, і тут потрібна продумана державна політика».

Ми попросили прокоментувати життя та війну російського Телеграму щодо України Костянтина Корсуна. Крім того, що він  полковник у минулому –  керівник підрозділу по боротьбі з кіберзлочинністю в СБУ, засновник першого центру реагування на надзвичайні ситуацій у Держспецзв’язку, один з найпомітніших українських експертів, блогер саме у профільній темі – він серйозно досліджує саме Телеграм:

– Перш за все, всім користувачам Телеграму слід чесно зізнатися собі, що це повністю російський продукт. Розроблений та підтримуваний росіянами. В який вливали російські гроші, у тому числі контрольованих Кремлем компаній. Який масово використовується як засіб поширення проросійських фейків, дезінформації та проведення інформаційно-психологічних операцій.

Костянтин Корсун / Фото Юлії Овсяннікової, Укрінформ

Я вважаю, що спецслужби РФ провели найуспішнішу зі своїх спецоперацій, коли протягом 2018-2020 років імітували боротьбу проти Телеграму, штучно створивши йому імідж «бунтаря, нескореного кремлівським режимом»,  що сприяло стрімкій популяризації цього російського продукту, у тому числі – в Україні, у тому числі – серед суто патріотичних українців. Хоча, наприклад, ті ж росіяни, які вважають себе опозицією, дуже швидко відмовилися від його використання.

Особисто Путін хвалить Телеграм – хіба цього не достатньо, щоб відмовитися від цього продукту? («По-моему, и с Telegram тоже договорились, работает же все», – сказал Путин в ходе прямой линии, реагируя на слова ведущей о том, что лучше искать пути и договариваться, а не запрещать соцсети, как было с Telegram.) З точки зору, власне, захищеності самого Телеграму як додатку, то це майже катастрофа. Останнім часом деякі фахівці пропонують взагалі не називати його «месенджером», а, скоріше, «соціальною мережею з функцією передачі повідомлень». 

Про ці та інші технічні моменти я пояснював у своїх блогах неодноразово.

Головною перевагою та одночасно головним недоліком Телеграму є поширене твердження про майже повну відсутність там цензури. Люди, як відомо, цензури не люблять, і це стимулює їх користуватися Телеграмом.

Але люди також не люблять, коли ними намагаються маніпулювати чи відверто їм брешуть. Чим масово й займається російська пропагандистська машина у власних та спонсорованих ними ТГ-каналах. 

Життя рано чи пізно скасовує дезінформацію. Пригадайте, як потужно РФ просувала в 2014-му свої фейкові меседжі щодо збиття рейсу МН-17 – про «іспанського диспетчера», про «український винищувач». Але ж правда все одно перемогла, попри шалений спротив російської пропаганди…

І ось тому у цього ресурсу наразі стійка репутація інформаційної помийки, яка свого часу була у «ВКонтакте» та «Одноклассников». Особисто я проти будь-яких блокувань в Інтернеті, оскільки у більшості випадків це, по-перше, складно реалізувати технічно, а по-друге, вельми додає привабливості «заблокованому» контенту.  Протидіяти російському Телеграму потрібно іншими методами. 

Заборонити українським державним органам використовувати його як офіційне джерело розповсюдження інформації. Це дуже просто реалізувати. І від такого кроку одразу різко поменшає українська ТГ-аудиторія.

Розгорнути загальнонаціональну роз’яснювальну кампанію,  «чому не слід користуватися Телеграмом». (Крім мене, цим наразі займаються відомі блогери Назар Токар та Ярослав Ажнюк).

Додамо від себе. Оскільки більшість експертів переконані, що Телеграм контролюється ФСБ, нам здається, було б правильно знайти технічну можливість маркувати контент або сам месенджер плашкою: «ТГ частково чи повністю контролюється російськими спецслужбами». Зрештою, тут не гріх перейняти ворожий досвід: незалежні російські медіа і автори маркуються як «іноагенти». Спочатку, ледве не всі ми над цим сміялися: мовляв, подібні попередження лише стимулюють інтерес споживача.  Але виявилося, що це не так або не зовсім так: у зарядженому на війні суспільстві подібні нагадування стимулюють недовіру у читача/глядача. 

Зайшов у пошуках гарантованої «без цензури»? То просто будь свідомий, що ця «страва» цілком може бути приготовлена в Москві з отруйних «продуктів». 

Лана Самохвалова, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *