Відкриття наднової – штучний інтелект засік вибух зірки без участі людей

Штучний інтелект вперше знайшов наднову без допомоги людини

Штучний інтелект вперше самостійно знайшов наднову © NASA Його навчили на 1,4 мільйонів зображень.

Штучний інтелект вперше в історії зміг провести пошук, виявити, підтвердити, класифікувати та оголосити про відкриття нової наднової без будь-якої участі людини. Зробила цю систему під назвою Bright Transient Survey Bot (BTSbot), яку розробила міжнародна група вчених, повідомляє Science Alert.

Зазначається, що систему навчили на 1,4 мільйона зображень із понад 16 тисяч джерел. Вчені із Північно-Західного університету стверджують, що система дозволяє автоматизувати весь процес виявлення вибуху зірки, що не лише виключає людську помилку, а й значно збільшує швидкість відкриття.

BTSbot виявив наднову, якій дали позначення SN2023tyk, у даних Zwicky Transient Facility (ZTF) – роботизованої камери у Північній Каліфорнії, яка сканує північне небо кожні два дні.

Відкриття було зроблено дуже швидко: ZTF сфотографувала вибух 3 жовтня, а BTSbot ідентифікував його 5 жовтня. Після зв’язку з іншими роботизованими інструментами BTSbot зміг підтвердити відкриття та класифікувати подію як наднову типу Ia, публічно поділівшись звітом 7 жовтня.

«ZTF працює останні шість років, і за цей час я та інші провели понад 2000 годин, візуально перевіряючи кандидатів та визначаючи, які з них слід спостерігати за допомогою спектроскопії. Додавання BTSbot у наш робочий процес позбавить нас необхідності витрачати час на перевірку цих кандидатів», — заявив астроном Крістоффер Фремлінг з Каліфорнійського технологічного інституту.

Хоча вибухи наднових є дуже яскравими та енергійними подіями, їх не так просто виявити. Існуючі методи полягають у тому, що астрономи візуально вивчають великі обсяги даних за допомогою роботизованих телескопів, які сканують небо у пошуках нових джерел світла.

«Автоматизоване програмне забезпечення представляє список можливих вибухів людям, які витрачають час на перевірку кандидатів та проведення спектроскопічних спостережень. Ми можемо точно дізнатися, що кандидат справді є надновою, тільки зібравши її спектр – розсіяне світло джерела, яке виявляє елементи, які є у вибуху», — заявив один із творців нового штучного інтелекту Адам Міллер.

Це дуже трудомісткий процес. За оцінками астрономів, зараз відомо лише про невелику кількість наднових, що існують у Всесвіті.

BTSbot автоматично попросив інший роботизований інструмент під назвою Машина розподілу спектральної енергії (SEDM) провести великі спостереження за потенційною надновою, щоб зібрати її спектр. Отримавши цей спектр, SEDM відправив його до SNIascore Каліфорнійського технологічного інституту для класифікації наднової.

Раніше телескоп “Джеймс Вебб” виявив у туманності Оріона планети розміром з Юпітер, які не прив’язані до жодної зірки. Що робить відкриття ще цікавішим, ці планети подорожують парами.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *