
Чалий не поверне польський орден і пояснив причину 22.06.2026 15:26 Укрінформ Надзвичайний і Повноважний Посол України, колишній заступник Глави Адміністрації Президента України (2014-2015) Валерій Чалий вважає подальше продовження кампанії з повернення польських нагород непродуктивним і не збирається відмовлятися від Кавалерського хреста Ордена Заслуг Республіки Польща.
Про свою позицію дипломат повідомив на початку програми «Геополітичні діалоги», передає кореспондент Укрінформу.
Чалий зазначив, що вважає правильним рішення Президента Володимира Зеленського повернути Польщі орден Білого Орла, якого його вирішив позбавити президент Польщі Кароль Навроцький. Дипломат також висловив підтримку позиції трьох експрезидентів України щодо відмови від подібних нагород. На його думку, цей демарш був необхідним та цілком достатнім як пропорційна відповідь у цій ситуації. Однак, Чалий назвав подальше продовження кампанії з повернення польських нагород контрпродуктивним.
«Я спостерігаю з п’ятниці, що цей демарш із поверненням нагород перетворюється на своєрідний “флешмоб”… Я вважаю, що подальше продовження такого роду “флешмобу” завдасть шкоди нашим цілям. А наші цілі — не розпалювати очевидний конфлікт… Я цілком свідомо, розуміючи, що будуть різні оцінки, і не закликаючи ні до чого, бо це особистий вибір,.. вважаю, що на цьому етапі цілі досягнуті, і потрібно це зупинити. Тому я заявляю, що зараз не віддам орден (Кавалерський хрест Ордена Заслуг Республіки Польща – ред.) , який я отримав саме за налагодження взаємин (між Україною та Польщею) у складні часи, саме за усунення протиріч», – зазначив Чалий.
Він додав, що це жодним чином не стосується його ставлення до вшанування героїв.
«Я вважаю, що кожна країна, кожна нація має право вшановувати своїх героїв. Це справді може впливати на двосторонні відносини. Але для цього існує дипломатія, щоб це врегульовувати… Я повністю поділяю неприйнятність позиції, що нам повинні нав’язувати умови, але я проти будь-яких подальших дзеркальних відповідей та розпалювання цього конфлікту, тому що ворог у нас спільний — Росія», — підсумував екс-посол.
Як інформував Укрінформ, президент Польщі Кароль Навроцький у п’ятницю ввечері, 19 червня, ухвалив рішення позбавити Президента України Володимира Зеленського ордена Білого Орла. Коментуючи це рішення, він зазначив у суботу, що поляки розуміють, що таке війна та яка російська загроза, водночас підкресливши, що «у поляків є своя межа терпіння, яка була перетнута».
Після рішення Навроцького 20 червня Володимир Зеленський повідомив про відправлення ордена Білого Орла президенту Польщі поштою. Глава держави запевнив, що Україна залишається відкритою до всіх конструктивних форматів співпраці з партнерами.
Зі свого боку, від високих польських нагород відмовилися голова Офісу Президента Кирило Буданов, посол України в РП Василь Боднар, глава МЗС України Андрій Сибіга, експрезиденти Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко, колишній прем’єр Володимир Гройсман та екс-посол України в Польщі Василь Зварич.
Фото з архіву
Чалий Польща Орден
Источник: www.ukrinform.ua
