Зіткнення двох гігантських планет – астрономи спостерігали за незвичайним явищем у сусідній системі

Битва гігантів: астрономи побачили зіткнення двох масивних планет

Вчені знайшли сліди зіткнення двох потужних планет © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI) Воно сталося на відстані 3600 світлових років від Землі.

Астрономам вдалося засікти пиловий слід масштабного зіткнення двох гігантських планет, яке сталося в системі на відстані 3600 світлових років від Землі. Як повідомляє Live Science, в результаті дві крижині планети зустріли свій кінець.

Помітити сліди зіткнення вдалося тому, що світловий потік від зірки, що одержала позначення ASASSN-21qj, був дивним. Спочатку його інтенсивність в інфрачервоному світлі подвоїлася, а через три роки зникла у видимому.

«Астроном у соціальних мережах зазначив, що зірка стала яскравішою в інфрачервоному діапазоні більш ніж за тисячу днів до оптичного згасання. Тоді я зрозумів, що це незвичайна подія. Чесно кажучи, це спостереження стало для мене цілковитою несподіванкою», – заявив Метью Кенворті, керівник дослідження з Лейденського університету.

Вчені спостерігали за ASASSN-21qj протягом двох років, вивчаючи те, як змінювалась її яскравість з часом. В результаті вони виявили, що до подвоєння яскравості системи в інфрачервоному світлі призвело, швидше за все, до зіткнення двох крижаних гігантів. Воно сталося за три роки до того, як зірка почала зникати у видимому світлі.

Дослідники змоделювали початковий удар та розсіювання частинок, викинутих у результаті. Воно показало, що система ASASSN-21qj, ймовірно, поєдналася в єдине тіло після зіткнення.

Моделювання дозволило вченим зрозуміти, як хмара уламків поширювалася назовні після зіткнення, їй знадобилося три роки на те, щоб відійти досить далеко і закрити світло ASASSN-21qj, видиме з Землі.

«Наші розрахунки та комп’ютерні моделі показують, що температура і розмір матеріалу, що світиться, а також час, протягом якого свічення тривало, відповідають зіткненню двох крижаних гігантських екзопланет», — заявив співавтор дослідження Саймон Лок, з Брістольського університету.

Раніше телескоп “Джеймс Вебб” виявив у туманності Оріона планети розміром з Юпітер, які не прив’язані до жодної зірки. Що робить відкриття ще цікавішим, ці планети подорожують парами.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *