
Повернувся з полону диригент військового оркестру 12-ї маріупольської бригади Нацгвардії Іван Лужний Фото 27.06.2026 16:20 Укрінформ Серед 160 українських оборонців, котрі повернулися з полону 26 червня, присутній диригент військового оркестру 12-ї маріупольської бригади Нацгвардії, майор Іван Лужний, який перебував у російській неволі понад чотири роки.
Про це кореспондентці Укрінформу повідомила його мати Орися Лужна.

Іван Лужний народився у селі Вільховець Саранчуківської громади на Тернопільщині. До повномасштабного вторгнення проживав у Маріуполі.

"Іван змалку захоплювався музикою. Здобував перемоги на різноманітних конкурсах. Згодом присвятив своє життя улюбленій справі. Закінчив Хмельницьке музичне училище ім. В.І. Заремби та Донецьку державну музичну академію", – розповіла мати.

За її словами, Іван разом з оркестром неодноразово виступав за кордоном. Також вони завжди брали участь у всіх значущих подіях у житті Маріуполя, їх дуже шанували у місті.

Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, жінка пригадує дзвінок сина о 4:00 ранку – він повідомив, що вже перебуває на службі. Після цього розпочалися тривожні дні та ночі очікувань звісток і переживань.

"Іван потрапив у полон 20 травня 2022 року після виходу Маріупольського гарнізону з "Азовсталі". Ми маємо інформацію, що він був поранений. Далі їх направили в Оленівку. За весь час перебування у полоні ми отримали від сина три листи. Він писав, що у нього все гаразд, що їх добре годують, виводять на прогулянки, що вони читають книги. Зрозуміло, що їм було наказано так писати, це одразу стало очевидним. Ми теж надсилали Івану листи і знаємо, що він їх одержував", – продовжила мати військовослужбовця.

Орися Лужна неодноразово брала участь в акціях на підтримку військовополонених, відвідувала наради у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими та Офісі Уповноваженого ВР з прав людини Дмитра Лубінця, подавала звернення з проханнями про звільнення сина, спілкувалася з українськими та іноземними журналістами.
"Ці поїздки, зустрічі з родинами військовополонених, підтримка близьких та односельців допомагали мені не впадати у відчай та не втрачати надію. Також мене завжди підтримувала кохана дівчина Івана – Стелла, яка разом з нашою родиною чекала на його повернення. Вона після звільнення перших полонених в Україну придбала для нього все необхідне – одяг, вітаміни для відновлення. Ми не припускали, що доведеться чекати так довго, тому термін придатності вітамінів минув, і довелося купувати нові. Але найважливіше, що Іван вже на рідній землі", – зі сльозами на очах розповідає жінка.
Вона була на роботі, коли їй зателефонували з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та повідомили, що син хоче з нею поспілкуватися: "Я того дня була зайнята і не заходила в "Дію". На вихідних планувала їхати на зустріч до Координаційного штабу і думала, що телефонують саме з цього приводу. Коли ж мені сказали, що Іван поруч, то почала кричати від щастя. Тоді почула голос сина: "Мамо, я вже в Україні". Це були неймовірні емоції".
Орися Лужна з нетерпінням очікує зустрічі з Іваном і мріє обійняти сина вперше за чотири довгі роки.
"Хочу висловити подяку за молитви священникам храмів нашої громади та інших церков, які молилися за звільнення Івана, спільноті "Матері в молитві", сестрі, всім рідним, сусідам за молитви та підтримку. Я вже зблизилася з матерями і дружинами, які очікують на своїх синів та чоловіків з полону, з волонтерами, які нам допомагають. Також щиро вдячна всім українцям, які приходять на акції протесту на підтримку військовополонених. Ви робите надзвичайно важливу справу", – зазначила вона.
Як інформував Укрінформ, Україна звільнила з російського полону ще 160 військових, які перебували в неволі з 2022 року.
Фото з родинного архіву Орисі Лужної
Нацгвардія Обмін Полонені Оркестр
Источник: www.ukrinform.ua
