
Важливу лінію електроживлення до ЗАЕС відновлено, проте її введення в експлуатацію поки що неможливе – МАГАТЕ 26.06.2026 11:37 Укрінформ Високовольтну лінію електропередачі 750 кВ “Дніпровська”, яка має ключове значення для безпеки тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції, вдалося полагодити. Однак, через серйозні пошкодження на підстанції, вона ще не може бути задіяна.
Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі, цитує Укрінформ.
“Відновлювальні роботи на лінії завершені, але вона ще потребує введення в експлуатацію. Неодноразові пошкодження енергетичної інфраструктури, від якої залежать атомні станції, продовжують створювати значні загрози для ядерної безпеки та захищеності. Я знову закликаю до максимальної військової стриманості навколо всіх ядерних об’єктів та необхідної для них енергетичної інфраструктури”, – наголосив Гроссі.
За інформацією МАГАТЕ, технічно складний ремонт лінії 750 кВ “Дніпровська” та іншої життєво важливої енергетичної інфраструктури був здійснений після масштабного розмінування на лінії фронту, завдяки локальному припиненню вогню, досягнутому під егідою агентства. Експерти МАГАТЕ здійснювали нагляд за проведенням робіт.
“Із шести тимчасових режимів припинення вогню, які ми узгодили з кінця минулого року задля забезпечення безпеки Запорізької АЕС, цей виявився найскладнішим для втілення. Він вимагав кілька місяців напружених переговорів, після чого було проведено розмінування та відновлення високих опор через річку Дніпро. МАГАТЕ здійснювало моніторинг робіт на місці, щоб підтвердити їх відповідність досягнутим домовленостям”, – зазначив керівник агентства.
У МАГАТЕ роз’яснили, що режим припинення вогню дозволив здійснити ремонт у двох критично важливих пунктах енергетичної інфраструктури ЗАЕС: на лінії електропередачі 750 кВ “Дніпровська”, яка була знеструмлена з березня цього року, та на відкритому розподільчому пристрої Запорізької теплоелектростанції, що забезпечує резервне живлення станції лінією 330 кВ “Феросплавна-1”.
Водночас, представники МАГАТЕ повідомили, що лінію “Дніпровська” наразі не вдалося повернути в робочий стан через значні руйнування на підстанції, розташованій за понад 100 кілометрів на північний захід від ЗАЕС. Згідно з повідомленнями, вона постраждала внаслідок бойових дій наприкінці травня. Експерти агентства, які відвідали об’єкт цього тижня, зафіксували серйозні пошкодження ключового обладнання. Відновлення підстанції триває, але його завершення найближчим часом не прогнозується.
Як інформував Укрінформ, 20 червня Запорізька атомна електростанція вчергове залишилася без електропостачання – це дванадцятий блекаут з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну.
Енергетика МАГАТЕ ЗАЕС Гроссі
Источник: www.ukrinform.ua
