Битва за Україну. День п’ятсот сорок четвертий 21.08.2023 20:43 Укрінформ У Данії на F-16 вже навчаються 70 українських льотчиків та інженерів. Данія розраховує передати перші шість F-16 Україні ближче до Нового року
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот сорок четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 21 серпня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Президент Володимир Зеленський разом з першою леді перебуває з візитом у Данії
- Президент Зеленський звернувся до парламенту Данії Фолькетингу, подякувавши за надану допомогу і запевнивши у тому, що Україна завдяки підтримці вистоїть у боротьбі проти РФ – «Європейська правда».
- Україна отримає винищувачі F-16 від Данії і Нідерландів, які використовуватиме лише на своїй території – Якоб Еллеманн-Єнсен, міністр оборони Данії. Данія розраховує передати перші шість F-16 Україні ближче до Нового року.
- Президент Зеленський провів зустріч із лідерами данських парламентських партій і головами комітетів Фолькетингу Данії. Він подякував Фолькетингу за створення Фонду підтримки України та ухвалені рішення про додаткове фінансування його військового компоненту на 3,2 млрд дол. до 2028 року.
- Президент Зеленський разом із дружиною Оленою зустрівся з королевою Данії Маргрете II та членами королівської родини – Телеграм глави держави. «Заяви та дії королівської родини Данії на підтримку України й українського народу дуже багато важать для нас».
***
Президент Зеленський прибув з робочим візитом до Афін, де візьме участь у неформальній вечері з лідерами Західних Балкан – грецьке видання «То Віма». За даними ЗМІ, український лідер побачиться також з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та головою Європейської ради Шарлем Мішелем. Зустріч, яку організував прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, відбудеться у палаці Максимос. Сторони обговорюватимуть регіональну політику та розширення ЄС.
****
70 пілотів та авіаторів наразі проходять навчання у Данії – Юрій Ігнат, речник Повітряних сил ЗСУ. Це перша хвиля пілотів, які одразу будуть перенавчатися на F-16.
Республіка Косово приєдналася до декларації про «гарантії безпеки» України, яку ухвалила «Група семи» на полях саміту НАТО у Вільнюсі .
ЦИТАТИ ДНЯ
Володимир Зеленський, Президент України: «Це важко навіть уявити, що таке Росія сьогодні, що її люди бояться свого дому більше, ніж загибелі на війні… Ми ніколи не дозволимо перетворити Україну чи будь-яку іншу країну, на таку ж територію неповаги до людей, неповаги до життя, якою стала російська держава. Я певен, що ми переможемо, правда на нашому боці».
Володимир В’ятрович, член Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики: «Всім імперіям рано чи пізно настає кінець. Але в наших силах зробити демонтаж РФ більш швидким і керованим. І в наших інтересах – уже зараз налагоджувати дружні стосунки з поневоленими народами, які з часом переростуть у стосунки з новими вільними державами на руїнах російської імперії».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– Упродовж минулої доби відбулось понад 25 бойових зіткнень, наступальна операція ЗСУ триває – Генштаб. Авіація сил оборони протягом минулої доби завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу противника.
– На Куп'янському напрямку наші відбили атаки і південніше Першотравневого, і східніше Петропавлівки. Усі бої, які минулого тижня там тривали, закінчилися поразкою ворога – Ганна Маляр, заступниця міністра оборони. На Лиманському напрямку основні бої тривають навколо Серебрянського лісництва, ворог намагається вибити ЗСУ з позицій біля Білогорівки і Кремінної. Українські війська за минулий тиждень звільнили 3 кв.км біля Бахмута. І загалом звільнено 43 кв. км нашої землі на цьому напрямку.
– Українські воїни мали успіх на Запорізькому напрямку – на південний схід від Роботиного та на південь від Малої Токмачки. Ворог намагався повернути втрачені положення на схід від Роботиного. Але безуспішно – Міноборони.
– Використання терміну «плацдарм» щодо окремих операцій ЗСУ на лівому березі Дніпра є недоречним – Наталія Гуменюк, начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Оперативного командування «Південь». Контрнаступ складається з декількох етапів і інколи взагалі на передовій не відчувається. Але в той час йде знищення потенціалу ворога глибоко в тилу, і контрнаступ, як такий, уже йде.
– Сили оборони за тиждень знищили сім батальйонів противника, 45 танків і 19 ракет – Military Media Center.
– Касетні боєприпаси, надіслані США Силам оборони, стали корисними для українських військових як інструмент зупинки наступу російських окупаційних військ, зокрема на Лиманському та Куп'янському напрямках – The Washington Post. Головне – ворог тепер дуже боїться йти на штурм.
Сезон «бавовни»
- Московські аеропорти «Внуково» і «Домодєдово» зранку 21 серпня тимчасово не приймали і не відправляли рейси: у столиці РФ не змогли приземлиться пів сотні літаків, частину літаків перенаправляли до інших аеропортів – «РИА Новости».
- Російське Міноборони прозвітувало про два збитих безпілолотника, один з яких впав неподалік від будинку глави російського пропагандистського каналу Russia Today Маргарити Симоньян – The Insider.
- Російський аеродром «Шайковка» в Калузькій області був атакований безпілотним літальним апаратом – Telegram-канал Mash. Зазнав ушкоджень літак, що знаходився на аеродромі.
- У Ростові-на-Дону пролунали вибухи – росЗМІ.
***
– Через російський обстріл Чернігова 19 серпня в лікарнях міста перебуває 41 людина, серед них – 5 у тяжкому стані, у місті пошкоджено 10 адміністративних та 66 житлових будівель – Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини.
– Російська Федерація скоїла вже 136 тисяч злочинів проти України й українців та вбила близько 11 тисяч цивільних, серед яких більш 500 дітей – Денис Шмигаль, прем’єр-міністр. Лише за офіційною інформацією Росія вкрала 20 тис. українських дітей, багатьох із них при живих батьках зробивши сиротами та примусово всиновивши.
– За минулу добу на Донеччині, Херсонщині, Харківщині і Запоріжжі 4 людей загинули, поранено 23 мирних жителів – дані ОВА.
– В Україні з початку повномасштабної війни загалом вважаються знайденими 16 425 дітей, зниклими – 1175 – пресслужба Офісу омбудсмена.
НОВИНИ: УКРАЇНА
У Верховній Раді
- Регламентний комітет підтримав проєкт постанови про створення Тимчасової спеціальної комісії, яка розроблятиме основні засади державної політики щодо взаємодії з національними рухами народів Російської Федерації – Володимир В’ятрович, член Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.
- зареєстровано проєкт заяви про пріоритетні напрями державної політики у сфері деокупації, реінтеграції та відновлення АР Крим та м.Севастополя – Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим. В основу документа лягли експертні напрацювання щодо пріоритетних кроків держави після деокупації Криму.
- розробляють законопроєкт щодо створення військової поліції – Міноборони. Мета створення військової поліції – підтримка військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ, Міноборони, Держспецслужби транспорту (ДССТ). Передбачається досягнення сумісності військової поліції із відповідними структурами держав-членів НАТО.
– Міжнародна конференція «Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Справедливість має відбутися». До формування міжнародного реєстру завданих Росією збитків долучилися 42 країни та ЄС – Денис Шмигаль, прем’єр-міністр.
– Трибунал для Росії: вивчаються плюси-мінуси різних моделей, однак Україна виступає проти гібридного варіанту, який пропонує увести цей механізм в українську судову систему, рішення може бути до кінця року – Офіс Президента.
– Україна завершує розробку схеми для страхування суден, що прямують до/з чорноморських портів, з глобальними страховиками, зокрема Lloyd`s of London – Олександр Грибан, заступник міністра економіки України. Схема може бути запроваджена вже наступного місяця, а від 5 до 30 кораблів проходитимуть через «небезпечне місце» в українських водах. Державна частка ризику буде забезпечена державним дорожнім фондом України.
– Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури відкриє кошториси усіх проєктів – вони будуть доступні в Єдиній державній системі у сфері будівництва – Мустафа Найєм, очільник Агентства.
***
– Обвинувальний акт стосовно «ворів у законі» на прізвиська «Умка» та «Лаша Сван» скеровано до суду, їм загрожує в’язниця за організацію злочинних зібрань (сходок) кримінальних елементів. У них вилучили понад 3,2 млн доларів США злочинного «общака» – Нацполіція.
– Вищий антикорупційний суд засудив до 10 років в'язниці колишнього директора державного підприємства «Держзовнішінформ» вчинення кримінальних правопорушень – пресслужба ВАКС. Колегія суддів ухвалила стягнути із обвинуваченого кошти у розмірі 7 950 770 гривень.
– Арештовано українське майно російського генерал-полковника Валерія Капашина – начальника федерального управління з безпечного зберігання та знищення хімічної зброї при міністерстві промисловості та торгівлі РФ – СБУ. До списку заблокованих активів входять більш як 20 комерційних об’єктів, понад 3 тис. кв. м житлової нерухомості, 17 земельних ділянок на території Полтавської області, будинок родини Капашина, готелі та ресторани преміум класу, ТРЦ. Вартість вилучених активів становить понад 1 млрд грн.
– Минулої доби тричі вимикалась лінія, що живить ЧАЕС, причини з’ясовують – Міненерго.
***
– З 21 серпня Фонд гарантування вкладів здійснюватиме виплати коштів вкладникам АТ «АКБ «КОНКОРД» незалежно від закінчення строку дії договору банківського вкладу – ФГВФО.
– Нацбанк анулював ліцензію ТОВ «Фінод», яке займається обміном валют, за невжиття заходів для усунення порушення та причин, що йому сприяли – сайт НБУ.
– У неділю зафіксований максимум споживання у вихідний день, воно було на 0,3% більше за попередній рекордний показник 5 серпня. 21 серпня здійснюється імпорт електроенергії зі Словаччини та Молдови в ранкові та вечірні години з максимальною потужністю в окремі години до 518 МВт – Міненерго.
– Запрацювала перша нитка магістрального водогону на ділянці «Інгулець – Кряжеве», який почали будувати на третій день теракту на Каховській ГЕС – він забезпечить водою чверть населення Кривого Рогу – пресслужба Міністерства відновлення.
***
– Українську стрічку «Памфір» показали і продовжують демонструвати у кінотеатрах понад 20 країн світу – Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисер картини. Фільм увійшов до переліку найкращих кіноробіт 2023 року за версією видання The Guardian.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) та Канадська комісія з ядерної безпеки підписали меморандум про співробітництво – Держатомрегулювання. Йшлося про співробітництво у сфері проведення доліцензійної оцінки безпеки нових проєктів ядерних установок (малих модульних реакторів). Другим важливим напрямком стане питання регуляторної діяльності з виведення з експлуатації видобувних і переробних об’єктів уранової галузі.
– Швеція не може передавати Україні винищувачі Gripen, вони потрібні для власної оборони – прем’єр-міністр Крістерссон. Він не виключив передачу Україні винищувачів у майбутньому.
***
З 22 до 24 серпня у Йоганнесбурзі у ПАР відбудеться саміт країн групи БРІКС. Розширення цієї організації, до якої входять п'ять країн – Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР – одне з головних питань майбутньої зустрічі. У списку охочих приєднатися до БРІКС зараз 23 країни. Війна Росії проти України, санкції, критика долара і глобальне суперництво – теми саміту БРІКС. Неучасть Путіна красномовно свідчить про ізоляцію Росії та про звуження горизонтів російського лідера.
– З нагоди 55-х роковин початку окупації Чехословаччини військами країн Варшавського договору, серед яких Радянський Союз, президент Чехії Петр Павел заявив, що Росія не змінилася з 1968 року – Радіо Прага. Сьогоднішня агресія Росії проти України багато в чому нагадує чехам про їхню власну травму.
– Росія зруйнувала двосторонні відносини з Фінляндією, і на політичному рівні відносин більше не існує. Про це заявила міністр закордонних справ Еліна Валтонен. Проте у питаннях дипломатії та забезпечення безпеки на кордоні зв'язок важливо підтримувати.
– За останні три дні Державна прикордонна служба Латвії запобігла спробі незаконно перетнути кордон 74 порушникам з території Білорусі. Порушники стали більш агресивними, не підкоряються вимогам прикордонників, доводиться застосовувати зброю – Delfi.
– Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі планує відвідати Китай в останній тиждень серпня для переговорів, зокрема присвячених питанням Росії та України – Bloomberg. Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак прагне покращити відносини з Китаєм після періоду загострення напруженості після придушення КНР дисидентів у Гонконгу та у зв'язку із вторгненням Росії в Україну.
– Німецька автомобільна компанія Audi обмежила доступ до свого фірмового програмного забезпечення для російських дилерів – «КоммерсантЪ». Раніше до такого заходу вдавалися Mercedes-Benz та BMW.
– Туреччина підписала з Угорщиною угоду про постачання природного газу, початок реалізації якої заплановано на наступний рік – турецька нафтокомпанія BOTAŞ.
– Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що хотів би зустрітися з Путіним у вересні – Anadolu. «У вересні в Індії відбудеться засідання G20. У США заплановано засідання Генеральної Асамблеї ООН. Ми обговоримо зернову угоду з Путіним, якщо з'явиться така можливість».
ВОРОГ
– У Росії ймовірно може з’явитися нове військове з'єднання – 18-а загальновійськова армія – Британська розвідка.
– Керівниця кількох російських «благодійних» організацій, дружина міністра з надзвичайних ситуацій РФ Олександра Куренкова Олена Мільська причетна до вивезення українських дітей з тимчасово окупованих територій України – розслідування російського опозиційного видання «Проєкт».
– На картах некомерційного веб-картографічного проєкту Open StreetMap 21 серпня невідомі поміняли окремі географічні назви в Москві – «Європейська правда». На карті з'явилися написи «Рубль здох», «Рашка здихає», «Дохлих росіян понад 250 тис. на СВО», «Путін кинув країну» тощо. В OpenStreetMap при створенні карти використовується принцип вікі. Кожен зареєстрований користувач може вносити зміни в карту.
– У Панінському районі Воронезької області Росії зареєстрували перший випадок зараження сибірською виразкою, у районі ввели режим НС на 3 місяці – пресслужба регіонального управління Росспоживнагляду.
– У Підмосков’ї виникла велика пожежа на лакофарбовому складі, яка поширилась на 3 тисячі квадратних метрів, до гасіння залучили вертольоти – «РИА Новости».
Підготувала Жанна Телеганова
Фото: USAF
Війна з Росією
Источник: www.ukrinform.ua