Битва за Україну. День п’ятсот другий

Битва за Україну. День п’ятсот другий 10.07.2023 20:16 Укрінформ Після інтенсивних переговорів союзники по НАТО досягли консенсусу щодо усунення ПДЧ зі шляху України до членства в НАТО

Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот другий день Великої війни: чим жили Україна та українці 10 липня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

Напередодні саміту НАТО у Вільнюсі

Президент США Джо Байден прибув до Великої Британії:

–   Відбулась зустріч Президента США Джо Байдена з королем Чарльзом у Віндзорському замку. У травні він пропустив коронацію Чарльза ІІІ, натомість її відвідала його дружина, перша леді США Джилл Байден. Темою зустрічі Джо Байдена і короля Чарльза стали кліматичні зміни і зберження клімату – BBC.

–   Президент США зустрівся з прем’єр-міністром Ріші Сунаком. Лідери розглянули підготовку до майбутнього саміту НАТО в Вільнюсі, підтвердили свою непохитну підтримку України в умовах агресії РФ, обговорили Атлантичну декларацію про економічне партнерство, яке вони започаткували у червні – Білий дім.

***

–   Президент США Джо Байден провів сьогодні розмову з турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом. Сторони обговорили коло питань, які лідери НАТО розглядатимуть на саміті, висловили спільні зобов’язання продовжити підтримку України. Байден висловив бажання якомога швидше прийняти Швецію в НАТО – "Українська правда".

–   Державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провели телефонну розмову перед початком у литовській столиці саміту НАТО. Дмитро Кулеба назвав розмову «продуктивною». «Залишається 48 годин, тож ми працюємо над тим, щоб фінальні рішення Вільнюського саміту стали перемогою для України, НАТО та глобальної безпеки» – «Європейська правда».

–   Президент США Джо Байден заявив, що питання про приєднання України до НАТО може бути розглянуте лише після закінчення війни. Але Україні потрібно запропонувати раціональний шлях кваліфікації для вступу до НАТО. А поки Україна не в НАТО, США нададуть їй такі гарантії безпеки, як Ізраїлю – CNN.

–   Шестеро відставних генералів країн НАТО закликали лідерів саміту Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі відкрити для України конкретний шлях до членства - LIGA.net.

–   Це не Україна не готова до членства у Північноатлантичному Альянсі, а Альянс не готовий прийняти її. І це буде даватися взнаки – Курт Волкер, експосол Сполучених Штатів при НАТО, колишній спецпредставник США у справах України.

–   Після інтенсивних переговорів союзники по НАТО досягли консенсусу щодо усунення ПДЧ зі шляху України до членства – Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.

–   Провідні країни НАТО ведуть «шалені переговори в останню хвилину перед самітом»: США, Велика Британія, Франція й Німеччина на саміті НАТО хочуть надати Україні «гарантії», країни Східної Європи наполягають на членстві – Politico.

–   Колишній міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс очікує від НАТО конкретних рішень щодо перспективи вступу України до Альянсу – докладніше в інтерв’ю Укрінформу.

–   Президент України Володимир Зеленський візьме участь у запуску Ради Україна-НАТО, яка засідатиме 12 липня у Вільнюсі на полях саміту НАТО – Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО. Поки що офіційного підтвердження Києва про участь Зеленського у Вільнюському саміті немає.

–   Київ і Токіо домовляються про зустріч Президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Японії Фуміо Кішідою у середу на полях саміту лідерів країн НАТО в Литві – Kyodo.

–   Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус анонсував надання чергових пакетів військової допомоги Україні – CNN. Німеччина оголосить про нові пакети допомоги Україні під час майбутнього саміту НАТО.

–   У Литві на саміт НАТО очікують 40 лідерів держав і делегації 48 країн – членів НАТО і партнерів, загалом близько 2400 учасників. Це перший раз, коли Литва приймає настільки масштабну зустріч – LRT. Загалом на підготовку до саміту Вільнюс витратив близько 10 млн євро.

–   Австралія направить до Німеччини літак-розвідник Королівських військово-повітряних сил E-7A Wedgetail, який патрулюватиме шляхи постачання Україні гуманітарної та військової допомоги – "Європейська правда".

–   Сьогодні внаслідок DDoS-атаки було порушено роботу деяких веб-сторінок та транспортного мобільного застосунку в литовській столиці – Вільнюсі, де завтра стартує саміт країн-членів НАТО – LRT.

***

Реакція в світі на передачу касетних боєприпасів Україні

–   Федеральний президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр висловився на захист рішення США передати Україні касетні боєприпаси та закликав уряд Німеччини не вставати «на шляху союзників» – ZDF.

–   У Китаї стримано відреагували на рішення США передати Україні касетні боєприпаси, закликавши врахувати, що такий крок може призвести до посилення гуманітарної кризи та ескалації конфлікту – Мао Нін, речниця зовнішньополітичному відомстві МЗС КНР.

–   Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес і британський прем’єр-міністр Ріші Сунак заявили, що не схвалюють рішення Сполучених Штатів надати Україні касетні боєприпаси для допомоги в прориві російських оборонних ліній – "Європейська правда".

–   США не вірять у розкол в НАТО через надання Україні касетних боєприпасів. Салліван також нагадав, що Україна зобов'язалась не використовувати касетні боєприпаси на російській території, а застосовуватиме їх лише на власній території та не в населених пунктах – "Європейська правда".

ЦИТАТИ ДНЯ

Лінас Лінкявічюс, колишній міністр закордонних справ Литви: «Перемогою України буде очищення території від Росії, взяти Москву – це завдання росіян».

Гітанас Науседа, президент Литви: «План дій щодо членства буде вилучено, це дуже позитивний крок вперед. Це спростить шлях України до НАТО. Україна сьогодні потребує дуже конкретні сигнали щодо факту, що коли дозволять умови, вона не тільки на папері, а в реальності стане членом НАТО».

Юрій Ігнат, речник командування Повітряних Сил Збройних Сил України: «Росіяни застосовують проти нас постійно і касетні, і фосфорі боєприпаси, все що РФ має – вона використовує проти нас. Тому цілком логічне рішення США щодо надання Україні саме цих боєприпасів».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

–   Збройні Сили України продовжують наступати на Бердянськ та Мелітополь, закріплюються на досягнутих рубежах, за тиждень звільнено 10 кв. км на півдні – представник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов в ефірі національного телемарафону. На Бахмутському напрямку за тиждень звільнено 4 кв. км, загалом за час контратак ЗСУ — 24 кв. км. Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках Тривають важкі бої.

–   У Бахмуті ворог перебуває в пастці, місто береться під вогневий контроль Сил оборони – генерал-полковник Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ Збройних сил України. За словами заступника міністра оборони Ганни Маляр, сили оборони України змогли захопити основні панівні висоти поблизу Бахмута і тримають під вогневим контролем переміщення ворога містом.

–   Ворог намагається утримати рубежі та зосереджує зусилля на трьох напрямках на Півдні України – продовжує обстріли на Очаківському напрямку, атакує керованими авіаційними бомбами на Бериславському напрямку і обстрілює Херсонський напрямок – Наталія Гуменюк, керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня.

–   БпЛА нібито атакували об'єкти в Кіровському районі окупованого Криму, сили російської ППО збили 2 безпілотники – ЗМІ. Окупаційна влада Криму інформацію про атаку безпілотниками Кіровського району на півострові не коментувала.

–   «Кадирівців» українські військові поки не бачили біля Бахмута. Про це заявив командир батальйону "Свобода" у складі 4-ої бригади оперативного призначення НГУ Петро Кузик, коментуючи заяви Кадирова про передислокацію бійців спецназу "Ахмат" під Кліщівку – Радіо Свобода.

–   Житомирський, Рівненський та Волинський напрямки будуть більш міцно прикриті відповідними інженерними загородженнями. Посилюватимуть озброєнням і військовою технікою ті підрозділи, які виконують завдання безпосередньо вздовж державного кордону – генерал-лейтенант Сергій Наєв, командувач Об’єднаних сил Збройних сил України.

–   За рішенням Ради оборони області на Сумщині примусово евакуюють всіх жителів п'ятикілометрової зони в прикордонних з Росією громадах – Володимир Артюх, начальник Сумської ОВА. Знаходження у п’ятикілометровій зоні цивільних не дає змогу українським військовим ефективно реагувати на ворожі дії, адже це наражає цивільних на більшу небезпеку.

–   Посол України у Туреччині Василь Боднар повідомив, що жодних умов з приводу повернення командирів оборони Маріуполя Туреччина Києву не висувала – Радіо Свобода. В Анкарі зацікавлені у цій операції, бо в такий спосіб Туреччина посилює свої позиції на міжнародній арені.

***

Обстріли:

–   Російські загарбники вночі завдали ракетного удару по об'єкту інфраструктури у Миколаєві, поранена людина – Віталій Кім, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації.

–   Війська РФ вдарили з артилерії по селу на Херсонщині. Постраждали дві жінки – Олександр Прокудін, начальник обласної військової адміністрації.

–   Окупанти вдарили по Оріхову Запорізької області керованими бомбами, коли там видавали гумдопомогу: 4 загиблих, 13 поранених, під завалами можуть знаходитися троє цивільних людей – Юрій Малашко, начальник Запорізької ОВА.

–   Ворог обстріляв Дворічну на Харківщині, є постраждалий –  Харківська ОВА.

–   Російські війська обстріляли Херсон. Постраждала одна людина – Херсонська ОВА.

–   Ворог обстріляв Донеччину – двоє загиблих і троє поранених – прокуратура Донецької області.

***

–   Росія перекинула до кордону з Сумською областю 80 курсантів-снайперів. Вони складатимуть іспити в умовах бойових дій –

РБК-Україна.

–   Російська армія за минулу добу в Донецькій і Херсонській області поранила 6 цивільних жителів – ОВА.

***

–   У Запоріжжі рівень води у нижньому б’єфі нижче допустимого на 2 метри 4 сантиметри унаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС – Юрій Малашко, начальник Запорізької ОВА.

НОВИНИ: УКРАЇНА

–   Прем’єр-міністр Денис Шмигаль провів онлайн-розмову з новопризначеним Прем’єр-міністром Фінляндії Петтері Орпо – Телеграм-канал Прем’єр-міністра. Сторони обговорили підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України, посилення санкцій проти Росії, конфіскацію російських активів та допомогу у відновленні. Денис Шмигаль подякував Фінляндії за вагому допомогу в проходженні зими.

–   В Україну прибув спецпосланець Франції з питань допомоги та відновлення П'єр Хайльбронн. Він обговорить трансформацію країни та реформи разом із партнерами в ЄС та G7, а також численні проєкти у сферах охорони здоров’я, критичної інфраструктури та сучасних технологій – Твіттер-сторінка Хайльбронна.

–   НАЗК наполягає, щоб усіх високопоставлених держслужбовців змусили відмовитися від бізнесу, а також від участі у наглядових радах компаній, які приносять їм матеріальний зиск – ЗМІ. Йдеться про таких високопосадовців, як народні депутати, судді і топові чиновники. Для цього депутатам рекомендують ухвалити відповідний законопроект №9457, яким передбачені заходи щодо боротьби з корупцією в Україні.

–   Народні депутати із парламентської фракції "Європейська солідарність" пропонують Верховній Раді відкликати Нестора Шуфрича з посади голови Комітету ВР з питань свободи слова – Ірина Геращенко, народний депутат. Шуфрич, обраний до парламенту від забороненої проросійської політичної сили "Опозиційна платформа – За життя", неодноразово демонстрував проросійські настрої.

–   Резиденти податкової та правової системи для технологічного бізнесу Дія.City створили об'єднання, яке допоможе представляти інтереси ІТ-компаній при взаємодії з держорганами – Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України. Воно також популяризуватиме Дія.City в Україні та у світі й підсилить цифрову економіку. Долучилися вже 16 топових компаній.

–   Укрзалізниця ввела нову систему продажу залізничних квитків. Пасажири тепер можуть онлайн придбати квиток з пересадкою в рамках однієї поїздки – Укрзалізниця. Для цього потрібно завантажити додаток Укрзалізниці або оновити вже встановлений.

–   Ситуація на Запорізькій АЕС станом на 10 липня 2023 року залишається стабільною та контрольованою – НАЕК "Енергоатом". Фіксується незначне зниження рівня води у ставку-охолоджувачі. Наразі він становить 16,50 м.

–   У Білій Церкві на Київщині священники УПЦ МП не хочуть залишати будівлю собору. Проти людей вони застосовують вогнегасники – Ірина Прянішнікова, речниця поліції Київщини. Міська рада проголосувала за перехід Спасо-Преображенського собору до ПЦУ.

***

–   Нацбанк України минулого тижня на міжбанківському валютному ринку продав 478,51 млн дол. США та купив 6,66 млн дол. США – НБУ.

–   Зростання реального ВВП в Україні на травень вже досягло «плюс» 2,4% порівняно з «мінус» 29,1% наприкінці 2022 року, при цьому зменшилися показники інфляції та покращилися умови на валютному ринку – Укрінформ. Про це йдеться в оприлюдненому документі МВФ за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування для України.

–   У червні в Україні відкрили 31477 нових ФОПів, що є рекордною кількістю за останні три роки – "Опендатабот".  Перше місце посіла роздрібна торгівля – нею офіційно почали займатися понад 38 тисяч українців.

–   Місцеві бюджети збільшуються попри війну. За пів року доходи зросли на 24%, до загального фонду бюджетів надійшло 218,3 млрд грн – Мінфін.

–   У червні інфляція в річному вимірі сповільнилась до 12,8% – Держстат.

–   В енергосистемі України зменшилася потужність, у ремонт вивели енергоблок однієї з АЕС, споживачам варто економити електроенергію у вечірні години задля уникнення дефіциту – Укренерго.

–   Протягом першого липневого тижня 2023 року вартість гуртових партій бензину А-95 та дизельного пального зросла ще на 2,5 грн/л — до 43 грн/л та 40 грн/л відповідно – enkorr.

–   Після зростання вартості електроенергії для населення влада зайвий раз не хоче дратувати населення. Перегляд тарифу на воду – один з таких подразників – Дмитро Новицький, президент асоціації «Укрводоканалекологія». Восени споживачі можуть зіштовхнутися з набагато гіршою проблемою, ніж якість води. Водоканали можуть просто припинити її постачання населенню.

–   Мінфін із початку 2023 року, станом на 4 липня, залучив до державного бюджету 135 млрд грн через випуск військових облігацій – пресслужба Мінфіну.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

–   Турецька компанія Baykar почала будувати в Україні завод з виробництва безпілотних летальних апаратів Bayraktar – Олександр Камишін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості. В Україні планують збирати не лише Bayraktar TB2, але й важкий безпілотник Akıncı, безпілотний винищувач Kızılelma, а також іншу техніку компанії. 

–   Найбільший німецький виробник зброї компанія Rheinmetall відкриє завод з виробництва бронетехніки в Україні протягом наступних 12 тижнів – CNN. На новому заводі будуватимуть і ремонтуватимуть бронетранспортери Rheinmetall Fuchs за ліцензією. Теоретично Rheinmetall може забезпечити 60% потреби України в артилерійських боєприпасах.

–   Південна Корея в понеділок направила до України черговий військово-транспортний літак із гуманітарною допомогою та нелетальними військовими матеріально-технічними засобами – Yonhap. Характер і вміст такої допомоги не уточнюється.

–   Попри офіційну пропаганду та нейтралітет угорці активно донатять на ЗСУ, за пів року лише одна волонтерська організація в Угорщині зібрала на дрони, рації та зарядні станції 70 мільйонів гривень – сержант окремого 68 батальйону "Закарпатські шаркані" 101-ї Закарпатської бригади ТрО Федір Шандор.

***

–   Державний департамент США схвалив можливий продаж Франції ракет AGM-114R2 Hellfire та супутнього обладнання орієнтовною вартістю 203 млн доларів – Управління воєнного співробітництва Міністерства оборони США. Уряд Франції придбає до 1 515 таких ракет. Головним підрядником виступатиме американська корпорація Lockheed Martin.

–   Австралія підпише угоду з Німеччиною про постачання понад 100 бронетранспортерів Boxer в рамках однієї з найбільших угод щодо експорту оборонних товарів – Reuters.

–   Індія планує розвивати власну оборонну промисловість, щоб зменшити залежність від російської зброї – Reuters. Країна вже домовилась про багатомільярдні закупівлі зброї у США. Майже всі контракти включають пункти про спільне виробництво або передачу технологій.

–   Чинний президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв здобув прогнозовану перемогу на дострокових виборах президента країни, які відбулися в неділю.За Мірзійоєва віддали голоси 87,05% виборців – сайт ЦВК.

ВОРОГ

–   Вступ України до НАТО матиме дуже і дуже негативні наслідки для архітектури безпеки Європи. Україна як член НАТО стане загрозою для Росії, що вимагатиме зрозумілої та твердої реакції – цитує Пєскова РИА-Новости.

–   У Росії розкритикували турецького лідера Реджепа Тайїпа Ердогана через передачу Києву керівників оборони Маріуполя та низку останніх заяв. У Кремлі заявили, що Туреччина стає "недружньою" країною – ТАСС.

–   Рішення російського диктатора Путіна не карати заколотників ПВК "Вагнер" ставить його і підлеглих у незручне становище – ISW. Витік у мережу ймовірного установчого документа, схожого на статут ПВК "Вагнера", може демонструвати, що ПВК "Вагнер" є більш професійною і привабливою порівняно з регулярними російськими збройними силами.

–   Прессекретар російського президента Путіна Дмитро Пєсков підтвердив зустріч президента з Пригожиним – ТАСС.

–   Було запрошено всіх командирів загонів і керівництво компанії. Зустріч відбулася в Кремлі 29 червня і тривала майже три години. Путін дав оцінку дій ПВК «Вагнер» на фронті, а також щодо заколоту, «вислухав пояснення» командирів ПВК «Вагнер» і запропонував їм «варіанти працевлаштування та бойового застосування».

–   Російська компанія «Робоавиа» оголосила про будівництво другого заводу з виробництва БПЛА, який зведуть у Ростовській області, а перший уже нібито працює в окупованому Криму – у Сімферополі – Інтерфакс.

–   В Алтайському краї Росії готують понад 300 контрактників, серед яких є колишні ув’язнені, наркозалежні та хворі на гепатит – Генштаб ЗСУ.

–   Медична система РФ виявилась неготовою до напливу поранених, особливо у прикордонних з Україною регіонах. 50% смертей російських військових на полі бою можна було б запобігти, якби пораненим правильно надали першу допомогу – розвідка Британії.

–   Новий рекорд. До кінця травня 2023 року на війні проти України загинуло близько 47 тисяч російських чоловіків віком до 50 років. Для підрахунку цих втрат використовували тільки відкриті дані – росЗМІ.

Підготувала Жанна Телеганова

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *