Зміни в магнітному полі Землі залишили слід у цеглинах з Месопотамії

Стародавня цегла з Месопотамії розповіла про загадковий сплеск у магнітному полі Землі

Цегла зберегла свідчення сплеску в магнітному полі Землі © Slemani Museum Цеглини були виготовлені близько трьох тисяч років тому.

Цеглини, які були виготовлені з глини та використовувалися при будівництві міст Месопотамії, стали для науковців інструментом для дослідження минулого нашої планети. Цегла була виготовлена 3000 років тому і містить зерна оксиду заліза, які можуть розповісти про зміни в магнітному полі Землі, повідомляє Science Alert.

Цей метод аналізу може допомогти краще зрозуміти, як магнітне поле нашої планети змінювалося і розвивалося з часом, що, у свою чергу, може стати в нагоді у більш точному прогнозуванні його сьогодення та майбутньої поведінки.

«Ми часто покладаємося на такі методи датування, як радіовуглецеве, щоб отримати уявлення про хронологію стародавньої Месопотамії. Однак деякі з найбільш поширених культурних останків, таких як цегла та кераміка, зазвичай не можуть бути легко датовані, оскільки вони не містять органічного матеріалу. Ця робота тепер допомагає створити важливу основу для датування, яка дає змогу датувати з використанням археомагнетизму», — пояснює археолог Марк Альтавіл з Університетського коледжу Лондона.

Магнітне поле Землі не статичне, а поступово змінюється. Воно генерується динамо в ядрі нашої планети, конвекційна та електропровідна рідина, що обертається, перетворює кінетичну енергію в електричні і магнітні поля, які поширюються в простір навколо нас. Зміни в магнітному полі можуть бути пов’язані як із зовнішнім, так і з внутрішнім впливом.

Але чим би вони не були викликані, ці зміни можуть бути зафіксовані у матеріалах на поверхні. Наприклад, в розплавленій магмі магнітні зерна вирівнюються у напрямку до магнітного поля Землі, як би стаючи в цьому положенні в міру того, як магма остигає і твердне, перетворюючись на вулканічну породу.

У ході нового дослідження група під керівництвом Метью Хауленда з Університету штату Вічіто в США дослідила цеглу з Месопотамії. На кожній із 32 месопотамських глиняних цеглин вибито ім’я царя, який правив під час виготовлення цегли. Щоб датувати матеріал, дослідники звузили найбільш ймовірний діапазон років, протягом яких, ймовірно, правив кожен король.

Потім вчені обережно відкололи шматочок від кожної цегли і за допомогою магнітометра виміряли розташування мікроскопічних зерен оксиду заліза, які містяться в ньому. В результаті їм вдалося реконструювати поведінку магнітного поля Землі протягом приблизно двох тисяч років, з третього  до першого тисячоліття до нашої ери.

Потім вони порівняли свої результати з іншими реконструкціями магнітного поля, одержаними в результаті археомагнітних досліджень.

У сукупності цей великий масив даних з усього світу вказав на щось, відоме як Геомагнітна аномалія Левантійської залізної доби (LIAA), загадковий сплеск напруженості магнітного поля, який, як вважають, стався над територією сучасного Іраку приблизно між 1050 і 550 до нашої ери.

Реконструкція, проведена командою, також підтвердила існування LIAA, надавши один із небагатьох записів про аномалію всередині самого Іраку. Більш того, аналіз виявив короткі, різкі коливання під час правління Навуходоносора II між 604 і 562 роками до н.е., показуючи, що магнітне поле Землі може істотно змінюватися в короткі терміни.

Раніше вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі заявили, що обурення в магнітному полі Землі можуть змушувати перелітних птахів відхилятися від звичних маршрутів. Це може допомогти дослідникам краще зрозуміти небезпеки, з якими стикаються птахи, та їх здатність до адаптації.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *