Вояджер-1 – у зонда, що знаходиться у міжзоряному просторі, знову виникли проблеми

Відправляє лише двійкову «тарабарщину»: «Вояджер-1» знову зіткнувся із проблемами

У “Вояджера-1” виникли проблеми © NASA Зонд перебуває у міжзоряному просторі і не може передавати на Землю інформацію.

Зонд «Вояджер-1», який зараз перебуває у міжзоряному просторі, не може передати на Землю будь-які наукові чи системні дані. 46-річний апарат все ще спроможний приймати команди, але, схоже, зіткнувся зі збоєм у роботі бортового комп’ютера, повідомляє Space.com.

Фахівці NASA заявили про те, що система польотних даних “Вояджера-1” (FDS), яка збирає бортову інженерну інформацію та дані від наукових інструментів космічного корабля, більше не взаємодіє належним чином із телекомунікаційним блоком зонда (TMU).

При правильному функціонуванні FDS компілює інформацію про зонд у пакет даних, який потім передається назад на Землю за допомогою TMU. Але зараз цей пакет даних «застряг», а на Землю передається лише комбінація одиниць і нулів, що повторюється. Команда інженерів «Вояджера» спромоглася відстежити проблему до FDS, але можуть пройти тижні, перш ніж вона зможе знайти її рішення.

“Вояджер-1” та його космічний корабель-близнюк “Вояджер-2” були запущені в 1977 році і знаходяться в експлуатації довше, ніж будь-який інший космічний корабель в історії. Обидва вже вийшли у міжзоряний простір і перебувають на відстані понад 24 мільярди кілометрів від Землі.

Це настільки далеко, що сигнал від космічного апарату йде до планети майже добу (22,5 години), ще день потрібен на те, щоб доставити відповідь. Тобто двостороннє спілкування з «Вояджером» займає 45 годин. Щоразу, коли NASA відправляє повідомлення на FDS, їм доводиться чекати 45 годин, щоб зрозуміти, чи вона працює.

Вирішення проблеми не може бути вирішене простим вимкненням та включенням комп’ютера, цей варіант фахівці вже спробували. Вік і апаратне забезпечення космічного корабля є унікальним комплексом проблем. Технічні фахівці NASA повинні працювати в рамках структури та технологій, доступних їхнім попередникам у 1970-х роках, іноді вдаючись до творчих обхідних рішень у галузі програмного забезпечення.

Це не перша несправність, з якою зіткнувся «Вояджер-1» останнім часом. У травні 2022 року спостерігалися проблеми із системою визначення положення та управління зондом (AACS). Вона передавала заплутані телеметричні дані протягом кількох місяців, перш ніж фахівцям вдалося знайти обхідне рішення.

Нагадаємо, «Вояджер-2», близнюк «Вояджера-1», є першим і єдиним апаратом, який досяг Урана (у січні 1986 року) та Нептуна (у серпні 1989 року). Загалом з обох космічних апаратів було передано на Землю 625 гігабайт даних. За розрахунками вчених, запаси палива дозволять апаратам серії “Вояджер” залишатися працездатними ще протягом десяти років. Потім зв’язок із Землею буде втрачено.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *