Виверження вулкана Тонга 2022 – катастрофі передувала сейсмічна хвиля

За 15 хвилин до виверження вулкана Тонга сталося щось дивне: що з'ясували вчені

Виверженню вулкана Тонга передувала сейсмічна хвиля © CIRA Виверженню передував раніше непомічений сейсмічний сигнал.

Два роки тому сталося рекордне виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай, яке знищило однойменний острів та викликало масову евакуацію. Передбачити подібні події важко, але нещодавнє відкриття припускає, що деякі вулкани підказують швидке виверження, повідомляє Gizmodo.

У ході нового дослідження вчені проаналізували раніше втрачені дані та з’ясували, що виверженню передувала сейсмічна хвиля, яка пронеслася поверхнею Землі. Дані були зібрані віддаленими сейсмометрами, вчені вважають, що ці далекі сигнали можуть допомогти людям підготуватися до майбутніх несподіваних вивержень.

Системи оповіщення про стихійні лиха, такі як виверження вулканів і землетруси, а також більш передбачувані події, такі як урагани, торнадо та тайфуни, можуть врятувати життя. Будь-які подібні оповіщення краще, ніж жодних, оскільки навіть кілька хвилин можуть стати вирішальними між життям та смертю.

У ході дослідження вчені перевірили дані, зібрані на Фіджі та Футуне на відстані понад 750 кілометрів від виверження. У цих даних дослідники виявили певний вид сейсмічної хвилі, що розповсюджується по поверхні, званої хвилею Релея, яка поширювалася з боку катастрофи приблизно за 15 хвилин до виверження.

«Посилаючись на інші сейсмічні сигнали та супутникові зображення, ми дійшли висновку, що хвиля Релея була найбільшим провісником виверження без видимої поверхневої активності. Включаючи наші висновки та результати попередніх досліджень, ми пропонуємо сценарій початку виверження, яке формує кальдеру», – заявили вчені.

Вчені вважають, що тріщина в океанічній корі під стіною кальдери вулкана вивільнила сейсмічну хвилю, виявлену на Фіджі та Футуні. Потім магма з-під кори та океанська вода над нею ринули в магматичну камеру вулкана під поверхнею, що призвело до обвалення землі над нею та початку виверження.

На думку дослідників, аналіз даних із сейсмічних станцій, що розташовуються на відстані навіть сотень кілометрів від вивержень, може допомогти спрогнозувати їх до настання.

Раніше вчені заявили, що виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай призвело до того, що в атмосферу надійшла величезна кількість води. На думку вчених, це може призвести до зростання озонової діри найближчими роками.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *