Вчені прочитали слово на сувої, що згорів під час виверження Везувія

Згорів через виверження Везувію: вчені прочитали перше слово на стародавньому сувої

Сувій згорів під час виверження Везувію © University of Kentucky У цьому їм допоміг штучний інтелект.

Вчені змогли прочитати одне зі слів, написаних на стародавньому сувої, що згорів у результаті виверження Везувію. Відкриття зробили в рамках конкурсу з розшифрування тексту, який у березні оголосили Університет Кентуккі та інвестори з Кремнієвої долини, повідомляє The Guardian.

Коли виверження Везувію досягло Геркуланума, воно спалило вщент давні сувої, що зберігалися в бібліотеці розкішної вілли, і поховало ціле місто під шаром попелу. Здавалося б, ці сувої втрачені назавжди, але через 2000 років ученим вдалося прочитати перше слово, написане на одному з них.

Результати дослідження представив Брент Сілс, комп’ютерний вчений Університету Кентуккі. Він та його команда опублікували тисячі тривимірних рентгенівських зображень двох згорнутих сувоїв та трьох фрагментів папірусу. Дослідники також написали програму штучного інтелекту, яку навчили читати букви на давніх сувоях. Вона враховувала зміни, які давнє чорнило вносили до структури папірусу.

Два студенти, Люк Фарітор з Небраски та Юсеф Надер із Берліна, взяли участь у конкурсі та вдосконалили процес пошуку. У результаті вони незалежно один від одного натрапили на те саме давньогрецьке слово на свитку. Це було слово πορφύραc, яке означає «фіолетовий». Першим слово виявив Фарітор, він отримає приз у розмірі 40 тисяч доларів, а другим – Надер, його нагорода становитиме 10 тисяч доларів.

University of Kentucky

University of Kentucky

Тепер вчені мають намір розшифрувати текст, що залишився. За словами Фредерікі Ніколарді з Неаполітанського університету Федеріко II, вже можна роздивитися три рядки тексту, які містять 10 літер. Очікується, що надалі вчені матимуть змогу розглянути більше.

Оскільки сувої Геркуланума є єдиною незайманою бібліотекою, що збереглася з давніх-давен, вони викликають величезний інтерес. Більшість проаналізованих на даний момент текстів написані давньогрецькою мовою, але деякі, схоже, були написані латиною. Так, на деяких фрагментах можна прочитати уривки з праці Філодема «Про пороки і протилежні чесноти», а також подробиці династичної елліністичної історії.

Раніше вчені з Третього університету Риму та Університету Федеріко ІІ у Неаполі розповіли про те, що сталося з тілами мешканців Геркуланума, які загинули внаслідок виверження вулкана Везувію приблизно 2000 років тому. За словами дослідників, тіла буквально випарувалися під впливом гарячого газу і частинок.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *