Стародавня риба, яка дихала повітрям – вчені знайшли останки незвичайної істоти

Дихала повітрям: вчені виявили доісторичну рибу з іклами та чотирма «ногами»

Стародавня риба могла дихати повітрям © Brian Choo Вона жила Землі 380 мільйонів років тому.

Палеонтологи виявили в Австралії останки викопної хижої риби, яка мешкала у місцевих водоймах 380 мільйонів років тому. Вид назвали Harajicadectes zhumini, він відрізнявся здатністю дихати повітрям, повідомляє Science Alert.

Harajicadectes відома за 17 викопними зразками. Вона є першою досить повною кістковою рибою, останки якої знайшли в девонських породах центральної Австралії. Вона також виявилася незвичайною твариною, знайденою тут.

Назва риби означає «хараджика-кусак Мін Чжу», вона була дана на честь місця, де були знайдені скам’янілості риби, її ймовірних хижацьких звичок, а також на честь видатного китайського палеонтолога Мін Чжу, який зробив великий внесок у ранні дослідження хребетних.

Harajicadectes відноситься до групи тетраподоморфів. Її представники відрізнялися сильними парними плавцями і лише однією парою зовнішніх ніздрів. Подібні риби давно становлять інтерес для науки, до цієї групи належали попередники сучасних чотирилапих – тварин з хребтом та кінцівками, таких як амфібії, рептилії, птахи та ссавці.

Вчені зазначають, що їхня робота з описом виду стала результатом 50 років наукових досліджень. Перші відкриття ще 1973 року зробив палеонтолог Гевін Янг із Австралійського національного університету. Він досліджував піщаник Харахіка, який датується середнім та пізнім девонським періодом. У блоках червоного пісковика зберігалися останки сотень кісткових риб.

Переважна більшість із них були невеликими ботріолеписами – типом широко поширених доісторичних риб, відомих як плакодерми, вкритих коробчастим панцирем. Але траплялися тут і фрагменти інших риб. Серед них була дводиха риба, відома як Harajicadipterus youngi, названа на честь Гевіна Янга та його років роботи над матеріалом з Харахіки.

Довжина Harajicadectes становила близько 40 сантиметрів, що робить її найбільшою рибою, виявленою у регіоні. Ймовірно, це був найбільший хижак, який мешкав у цих давніх річках. Велика паща риби була усіяна щільно розташованими гострими зубами і більшими, широко розставленими трикутними іклами.

Схоже, що ця риба поєднувала анатомічні риси різних ліній тетраподоморфів через конвергентну еволюцію (коли різні істоти розвивають подібні риси незалежно). На це вказують, зокрема, візерунки кісток черепа та луски. За словами вчених, важко визначити місце цього виду серед його родичів.

Найяскравішими його особливостями були два величезні отвори на верхній частині черепа, які називають дихалцями. Більшість ранніх костистих риб зазвичай виглядають як крихітні щілини.

Іншими тваринами девонського періоду з такими великими дихальцями були прісноводні тетраподоморфи з Північної півкулі, такі як Ельпісстостеге та Тиктаалік. Вони були дуже близькі до предків кінцевих хребетних. Тобто збільшені дихальці незалежно виникли у чотирьох окремих ліній девонських риб.

Нагадаємо, нещодавно вчені назвали новий древній вигляд гігантської морської ящірки із «сердитими бровами» та коротким хвостом на честь Йормунганда, морського змія із скандинавської міфології. Істота під назвою Jörmungandr walhallaensis мешкала 80 мільйонів років тому назад у стародавніх морях, які розташовувалися на території сучасної Північної Дакоти.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *