Що спричиняє землетруси в Японії – винуватцем поштовхів виявився підводний вулкан

Вчені знайшли причину потужних землетрусів, які стрясали Японію протягом 40 років

Підводний вулкан може викликати землетруси в Японії © NOAA Винуватцем виявився підводний вулкан.  

Вчені, ймовірно, визначили, що викликало кілька землетрусів магнітудою 7, які стрясали Японію останні 40 років. На їхню думку, винуватицею є підводна гора, яка розташовується на тектонічній плиті, що занурюється, біля берегів країни, повідомляє Space.com.

Згаслий підводний вулкан, відомий як підводна гора Даїчі-Касіма, розташований на Тихоокеанській тектонічній плиті на відстані приблизно 40 кілометрів від східного узбережжя Японії. Тут перетинаються три тектонічні плити: Тихоокеанська плита на Сході і Філіппінська плита на Півдні, обидві ковзають під Охотську плиту північ від. Підводна гора розташована на ділянці плити, яка почала занурюватися в мантію Землі між 150 та 250 тисячами років тому.

Але підводна гора знаходиться досить близько до поверхні, щоб викликати землетруси, оскільки зараз її глибина становить лише 50 кілометрів. Хоча більша частина сейсмічної активності навколо підводної гори проявляється у вигляді невеликих підземних поштовхів, було кілька землетрусів магнітудою від 7 до 7,8 – у 1982 (7), 2008 (7) та 2011 (7,8) роках. І їхні вчені не могли пояснити.

Коли тектонічна плита ковзає або занурюється під іншу плиту, підводні гори, що пронизують її поверхню, дряпають дно плити, що перекриває. Дослідження 2008 року показало, що це тертя надто слабке, щоб спричинити землетрус, викликаючи лише невеликі поштовхи.

Але, за словами вчених, нові дані показують протилежне. Сейсмічна інформація, зібрана на дні океану в Японії, показує, що підводні гори стикаються з величезним опором, рухаючись по плиті, що занурюється, і іноді застряють.

“Сама підводна гора практично нерухома, оскільки має дуже сильне тертя”, – заявив провідний автор дослідження Сонхо Лі з Університету Мемфіса.

У міру того як підводна гора впивається в плиту, що виступає, на її передній кромці накопичується напруга. Область навколо підводної гори стає заблокованою та зупиняється. Цей процес вчені назвали подією «зависання», тоді як решта плити, що занурюється, продовжує свій повзучий спуск в мантію Землі.

“Напруга збільшується на краю підводної гори, і через деякий час вона поширюється і мігрує всередину”, – сказав Лі. Це накопичення не може продовжуватися нескінченно, додав він, і напруга зрештою знімається, коли підводна гора раптово звільняється від плити, що нависає, і сіпається вперед.

Основна плита трясеться в протилежному напрямку, викликаючи землетрус нового типу, який Лі та його колеги назвали землетрусом, що зависає.

Раніше вчені заявили, що Північна Америка може все ще переживати відлуння землетрусів, які сталися сто років тому.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *