Пташиний грип зафіксували в Антарктиді © unsplash/himalaya1788 Вірус виявили у кількох мертвих птахів.
Небезпечний штам пташиного грипу офіційно дістався популяції птахів в Антарктиці. Як повідомляє New Atlas, вірус виявили у кількох мертвих мігруючих поморників, знайдених на антарктичному Пташиному острові.
Про виявлення бурого поморника, що заразився, попередили співробітників Британської антарктичної служби. Після цього вони припинили польові роботи, пов’язані з тваринами, та уважно стежать за станом інших птахів.
Зазначається, що пташиний грип потрапив до заголовків провідних світових ЗМІ в основному через загрозу для комерційного птахівництва. Але основною загрозою з погляду його поширення у всьому світі є перелітні птахи. Це також створює умови для його потенційного проникнення в групи інших тварин, таких як ссавці.
Подібні до чайок антарктичні поморники, швидше за все, заразилися грипом в Аргентині, яка лежить на шляху їхньої міграції через Південну Америку. Тут були зафіксовані спалахи захворювання серед птахів та тюленів.
Вчені не були впевнені, що пташиний грип ще не зустрічався в Антарктиді. Найкращий спосіб моніторингу цього – спостереження за дикими птахами. Пташиний острів був найімовірнішим кандидатом на появу пташиного грипу в Антарктиці. Колонії морських птахів селяться на береговій лінії завдовжки 4,8 кілометри.
Острів є важливою базою для досліджень, оскільки тут гніздяться 50 тисяч пар пінгвінів, 650 тисяч пар морських котиків, а також великі та різноманітні популяції морських птахів. На острові немає щурів, що робить його привабливим для розмноження. Гніздяться тут і види, що зникають.
Тобто поява тут пташиного грипу може мати руйнівні наслідки.
Поява вірусу в антарктичних поморників також є поганою новиною. Дослідження показали, що популяція цих птахів останніми роками скоротилася на 47%. Причини цього невідомі, але, ймовірно, справа у хижацтві у гніздах, клептопаразитизмі та конкуренції за здобич.
Нинішній спалах грипу H5N1, який почався в 2021 році, ймовірно, призвів до загибелі мільйонів диких птахів. Разом з тим ці цифри можуть бути тільки вершиною айсберга.
Поки що вірус поширюється в основному серед птахів, а потім передається ссавцям, таким як норки та тюлені. Водночас потенційно він може передаватися і людям.
Раніше вчені розповіли про перший випадок зараження людини грибком, який раніше вражав тільки рослини. Грибок Chondrostereum purpureum вражає їх листя, через що вони набувають сріблястого кольору, і може стати смертельним. Разом з тим, донедавна жодної шкоди людям такий грибок не завдавав.