Понтійська плита – вчені під Борнео раніше невідому тектонічну плиту

Вчені знайшли сліди раніше невідомої тектонічної плити

Вчені знайшли нову тектонічну плиту на Землі © KARI/Facebook Її вік оцінюється у 120 мільйонів років.

Вчені виявили сліди існування раніше невідомої тектонічної плити, розміри якої у минулому можна було порівняти із чвертю тихоокеанської. Подробиці про її існування вдалося розкрити через 120 мільйонів років після того, як її занурили в кору Землі, повідомляє Science Alert.

Виявити сліди існування кори вченим вдалося, об’єднавши геологічні дані, що збереглися в зім’ятих гірських хребтах, і океанічних фрагментах, насунутих на континентальні плити по всьому Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

«Ми думали, що маємо справу із залишками втраченої плити, про які ми вже знали. Але наші дослідження цього каміння в магнітній лабораторії показали, що наші знахідки спочатку були зроблені набагато далі на північ і мали бути залишками іншої раніше невідомої плити», — заявила одна з авторів дослідження Сюзанна ван де Лагемаат.

Науковці назвали свою знахідку Понтійською плитою, вона займає приблизно чверть сучасного Тихого океану. Таких висновків дослідники дійшли, провівши реконструкцію руху тектонічних плит за 160 мільйонів років. На той час між Євразією та Австралією існував величезний океан, який був прив’язаний до Антарктиди як частина суперконтиненту Пангея.

Після того, як Пангея розпалася, Понтійська плита була похована внаслідок руху плит, який приніс Борнео та Філіппіни на їхні сучасні позиції.

У ході дослідження ван де Лагемаат зосередилася на так званій ділянці з’єднання, одній з найскладніших на Землі. Вона проходить від Японії через Борнео, Філіппіни, Нову Гвінею до Нової Зеландії. Вчена зібрала опубліковані дані та дані своїх досліджень на Борнео, щоб реконструювати рух тектонічних плит від часів динозаврів до наших днів.

Варто зазначити, що співавтор дослідження Дау ван Хінсберген та його колеги передбачили існування нової плити у цьому регіоні ще 11 років тому. Тоді висновку про її існування вони дійшли виходячи з аномалій в сейсмічних даних. Ці дані вказували на фрагменти старої плити, яка поринула глибоко в мантію Землі, порушивши шлях землетрусів, що проходять через неї.

Раніше геологи підтвердили, що Африка повільно розпадається на дві частини через появу нового океану. У 2005 році в ефіопських пустелях з’явився розлом завдовжки понад 55 кілометрів, тепер міжнародна група вчених підтвердила, що це започаткувало формування абсолютно нового моря.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *