Наслідки змін климату – вчені назвали зміну рівня моря причиною розпаду древніх поселень

Вчені знайшли причину розпаду давніх прибережних поселень

Мушлі «самбакі» у Бразилії © Mccampestrini/Creative Commons 3.0 Зміни клімату суттєво змінили життя громад близько двох тисяч років тому. 

Група археологів проаналізувала серію доісторичних мушель на південному заході Бразилії. Дослідники помітили значні зміни серед поселень близько 2500 років тому, повідомляє Science Alert. 

Як зазначають вчені, розмір і частота знахідок мушель «самбакі» раптово почали зменшуватися. Це може вказувати на розпад густонаселених і стабільних популяцій людей, які харчувалися молюсками впродовж тисячоліть. 

Раніше інші дослідники припускали, що зменшення кількості «самбакі» в цій місцевості пов’язано з появою кераміки та сільськогосподарських культур. Завдяки новій технології, населенню більше не потрібно було харчуватись переважно рибою та молюсками. 

Однак, повторно оцінивши останки людей і тварин в затоці Бабітонга, — місце найбільшої концентрації «самбакі» у Бразилії — вчені пов’язали зменшення кількості мушель з раптовим відпливом води від берегів.

Пилкові, осадові та геохімічні дані з затоки свідчать про значні зміни в прибережних і морських екосистемах. Холодні фронти на півдні Бразилії ставали все більш поширеними, і оскільки все більше води починало перетворюватися на лід, рівень моря також відступав. Тоді рівень моря на півдні Бразилії впав на 1,6 метра від свого піка близько семи тисяч років тому.

Такі зміни призвели до появи значно більшої кількості посушливих земель і мангрових лісів (водно-болотна екосистема біля моря), що, ймовірно, негативно вплинуло на доступність припливних молюсків, рибальських угідь і їстівних рослин.

Доісторичне населення, яке колись так сильно залежало від цих харчів, раптово було змушене конкурувати за ресурси, що швидко зменшувалися. «У результаті, кілька сформованих громад розпалися на менші, розсіяні й відносно незалежні групки, які  проживали в недовговічних поселеннях, які, як відомо, менш помітні з археологічної точки зору», — зазначають вчені. 

Руйнування цих соціальних поселень також підтверджується збільшенням кількості невеликих і неглибоких археологічних пам’яток, які датуються приблизно двома тисячами років тому. Ці знахідки часто містять гачки з наживкою для ловлі риби на глибині та кераміку, яка дозволяє довше зберігати їжу.

Об’єднавши всі ці докази, науковці припускають, що існували численні культурні чинники, які посилили зміни в соціумі на півдні Бразилії тисячі років тому, але початковим поштовхом стала зміна клімату.

Вчені роблять висновок, що зміна рівня моря суттєво впливає на життя прибережних громад. В наші часи, очікується, що зміни клімату через людську діяльність призведуть до підвищення рівня світового океану приблизно на 0,3 метра до кінця XXI століття.  

Приблизно половина піщаних пляжів нашої планети може піти під воду. Оскільки більше третини нинішнього населення планети значною мірою залежить від океанічних, прибережних і морських ресурсів, наслідки для багатьох громад можуть бути катастрофічними.

Раніше вчені знайшли в ДНК восьминога відбиток екологічної катастрофи, яка сталась через глобальне потепління тисячі років тому.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *