Найдавніші поселення на Землі збудували мисливці-збирачі

Найдавніші поселення на Землі були побудовані культурою, від якої цього ніхто не очікував – вчені

Вік поселень оцінюється у 8000 років © N. Golovanov, S. Krubeck & S. Juncker Ці поселення будували мисливці-збирачі.

За сотні тисяч років до того, як древні люди в Центральній Євразії навчилися займатися сільським господарством, групи мисливців-збирачів будували одні з перших укріплених поселень. І це кидає виклик уявленню про те, що сільське господарство стало передумовою для “заспокоєння” суспільства, повідомляє Science Alert.

Вчені вважають, що їм удалося датувати найдавніші поселення на холодній півночі, якщо не в усьому світі. Вони знаходилися біля закруту річки Амнія у Західному Сибіру.

Археологічні пам’ятники Амнії були розкопані ще 1987 року. Але тепер радіовуглецеве датування показало, що вік головної ями на Ділянці I становить вісім тисяч років.

Давня будівля зараз є просто широкою западиною в землі, але колись вона була захищена ровом і, можливо, ще одним будинком-ямою. Радіовуглецевий аналіз дозволяє припустити, що воно було збудовано в останньому столітті сьомого тисячоліття до нашої ери.

Пізніше, у шостому тисячолітті до нашої ери, позаду цього місця було збудовано ще два рови. Вони, а також ще кілька будівель та огорож, були побудовані в період, коли цей регіон був постійно заселений. Приблизно в цей же час за 50 метрів на схід також був побудований майданчик Амнія II.

На думку міжнародної групи археологів, очолюваної дослідниками з Вільного університету Берліна, обидві ці пам’ятники кидають виклик уявленню про те, на що були здатні стародавні товариства мисливців-збирачів. Мабуть, як фермерські громади кам’яної доби будували постійні укріплені поселення.

“Наші нові палеоботанічні та стратиграфічні дослідження показують, що жителі Західного Сибіру вели складний спосіб життя, заснований на багатих ресурсах тайги”, – заявила археолог Таня Шрайбер з Інституту доісторичної археології в Берліні.

Близько шести тисяч років тому в тайзі поблизу Амнії жили лосі та північні олені, а в річці плавала риба, наприклад, щука та лососеві. У таких родючих місцях навіть мобільні групи збирачів мали б вагомі причини захищати свої запаси сусідів.

Поки що не зовсім ясно, що і чому захищали зміцнення Амнії. Але вчені вважали, що тут знаходилися надлишки продуктів харчування, ймовірно, риб’ячого жиру, риби та м’яса, що коптилися та зберігалися про запас.

Тут також було знайдено залишки оздобленої кераміки, яка, ймовірно, є залишками посудин, у яких зберігалися запаси.

На даний момент неясно, чи було поселення заселене чи оборонялося постійно. Але вчені впевнені, що протягом деяких сезонів це було місце поселення кількох груп мисливців-збирачів.

Раніше палеонтологи з Південної Африки заявили про виявлення найдавнішого місця поховання у світі. У ньому зберігаються останки далеких родичів сучасних людей, які відрізняються маленьким мозком. Вважалося, що вони не були здатні до складної поведінки.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *