Археологи знайшли сліди ритуальних трав на майданчику для гри у м’яч майя © INAH Це місце використовувалося для проведення ритуалів.
Вчені вивчили зв’язку рослин, яка була похована на стародавньому полі майя для гри в м’яч, і дійшли висновку, що вона була поміщена туди під час ритуалу, повідомляє Live Science.
Археологи зробили відкриття у регіоні, де колись розташовувалося стародавнє місто майя Якснока на півострові Юкатан. Під час розкопок дослідники помітили темну пляму у ґрунті та зібрали її зразки.
У лабораторії дослідники провели ДНК-аналіз ґрунту, який оточував зразки. І цей аналіз показав, що пляма містила в собі залишки чотирьох видів рослин, кожна з яких мала «релігійне значення та лікарські властивості», і часто використовувалася майя. Серед цих рослин була іпомея, відома галюциногенними властивостями, а також ланцет та перець чилі. Їх загортали в листя рослини джул, що було звичайним для ритуалів майя.
Вчені вважають, що майя, мабуть, зробили церемоніальні підношення під час будівництва майданчика для гри у м’яч. Майя грали в кілька ігор з м’ячем, під час яких вони використовували своє тіло, а не руки чи ноги, щоб відбивати його. Але майданчики для гри в м’яч використовувалися і для церемоніальних потреб.
Аналіз вчених показав, що пакунок із рослинами закопали на цьому місці близько 80 року нашої ери. За словами дослідників, дивно, що вони збереглися протягом 2000 років у тропічному кліматі.
Раніше археологи виявили у культовому місці майя Чичен-Іца на півдні Мексики кам’яний диск, який описував традиційну гру з м’ячем. Вважається, що цей вид спорту, відомий як pelota («м’яч»), відігравав важливу роль у соціальному та політичному житті цивілізації майя. На думку археологів, знайдений артефакт описує матч, який було зіграно 1100 років тому.