Криготруси в Гренландії – вчені вперше зареєстрували незвичайне явище – що це таке

Раніше такого не спостерігалося: вчені зафіксували «криготруси» під річками Гренландії

Вчені зареєстрували “криготруси” у Гренландії © unsplash/roxannedesgagnes Річки змінюють свою течію.

Вчені вперше зареєстрували «криготруси», які спорадично трясуть Гренландський крижаний щит. За словами дослідників, вони можуть пояснити, як замерзлим річкам вдається рухатися у бік моря, повідомляє Live Science.

Вчені зареєстрували криготруси, опустивши оптоволоконний кабель у свердловину глибиною 2,7 кілометра в Північно-Східному Гренландському крижаному потоці — найбільшій замерзлій річці Гренландії. Це головна артерія, за якою крига викидається з надр крижаного щита у північну частину Атлантичного океану.

Подібно до землетрусів, криготруси є сейсмічними подіями, які можуть відбуватися у льоду коли він тріскається і дві плити труться одна об одну. Криготруси поки не фіксувалися в Гренландії, оскільки вони не могли досягти поверхні через шар вулканічних частинок, похованих на глибині 900 метрів під льодом. За словами вчених, ці частинки утворилися внаслідок потужного виверження вулкана Мазама на території сучасного Орегону, що відбулося близько 7700 років тому.

Як заявив провідний автор дослідження Андреас Фіхтнер, професор геофізики у Швейцарському федеральному технологічному інституті (ETH) у Цюріху, вулканічні частинки не лише перешкоджають поширенню сейсмічних хвиль на поверхню, але й можуть бути безпосередньо відповідальними за землетруси. Криготруси, ймовірно, починаються через домішки у льоду, такі як сульфати та інші частинки, які можуть дестабілізувати лід і призвести до утворення невеликих тріщин.

“Ми були вражені цим раніше невідомим зв’язком між динамікою крижаного потоку і вулканічними виверженнями”, – сказав Фіхтнер.

За словами вчених, криготруси можуть викликати інші поштовхи, які поширюватимуться горизонтально подібного падінню кісточок доміно.

Вчених цікавлять крижані потоки та роль, яку в їхньому переміщенні відіграють криготруси, тому що вони скидають великі фрагменти льоду з льодовиків, сприяючи підвищенню рівня моря. Нерозуміння того, як ці крижані потоки переносять свій вантаж, призводить до помилок у моделях, які допомагають вченим оцінювати майбутні наслідки змін клімату.

Раніше вчені вважали, що лід повільно тече цими річками, як густий мед. Але нове відкриття, як і дані інших досліджень, змусило їх переосмислити рух льоду.

«Припущення, що крижані потоки течуть лише як в’язкий мед, більше не є обґрунтованим. Натомість нові дані підтверджують, що невеликі землетруси глибоко всередині Гренландського крижаного щита змушують крижані потоки “також рухатися з постійним уривчастим рухом”», – сказав Фіхтнер.

Раніше вчені заявили про те, що поверхня під крижаним щитом Антарктиди, яка піднімається в міру його танення, може суттєво вплинути на підвищення рівня моря. Але все залежатиме від того, як йтиме глобальне потепління.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *