Вчені знайшли мох, який може вижити на Марсі © European Space Agency Мох може вижити в умовах пустелі та Антарктики.
Вчені знайшли земну рослину, яка відіграє вирішальну роль для розвитку життя на Марсі. І це не картопля, яку вирощував герой Метта Деймона у фільмі “Марсіанін”, а скромний пустельний мох, повідомляє The Guardian.
Вчені з Китаю з’ясували, що мох Syntrichia caninervis, який зустрічається в Антарктиці та пустелі Мохаве, може вижити в марсіанських умовах, включаючи посуху, високий рівень радіації та екстремальний холод.
Більше того, команда стверджує, що її робота – перша, яка концентрується на здатності виживання цілих рослин у такому середовищі, а також на потенціалі їхнього вирощування на поверхні планети, а не в теплиці.
“Унікальні дані, отримані в ході нашого дослідження, закладають основу для колонізації космічного простору з використанням природно відібраних рослин, адаптованих до екстремальних стресових умов”, – пишуть дослідники.
У статті вони описали, як пустельний мох може не лише вижити, а й повністю відновитися після майже повного зневоднення. Він також виявився здатним регенерувати в нормальних умовах зростання після перебування до п’яти років при -80 градусах Цельсія і до 30 днів при -196 градусах Цельсія, а також після дії гамма-променів у дозах близько 500 Ґрей.
Вчені також використовували установку, яка створювала такі ж тиск, температуру, гази та ультрафіолетове випромінювання, як на Марсі. Виявилося, що мох здатний вижити в марсіанському середовищі та регенерувати в нормальних умовах зростання навіть після семи днів дії незвичайними умовами. Краще виживали рослини, які були висушені перед зануренням у камеру.
«Дивлячись у майбутнє, ми очікуємо, що цей багатообіцяючий мох можна буде доставити на Марс чи Місяць для подальшого тестування можливості колонізації та зростання рослин у космічному просторі», — пишуть дослідники.
Професор Стюарт МакДеніел, експерт з моху з Університету Флориди, який не брав участі в дослідженні, вважає, що ця ідея має свої переваги.
«Культивування наземних рослин є важливою частиною будь-якої довгострокової космічної місії, оскільки рослини ефективно перетворюють вуглекислий газ та воду на кисень та вуглеводи – по суті, повітря та їжу, необхідні людям для виживання. Пустельний мох є їстівним, але він може надати й інші важливі послуги в космосі», — сказав він.
З цими твердженнями погоджується і Агата Зупанська з Інституту SETI. За її словами, мох може збагатити та перетворити скельний матеріал, який є на поверхні Марса, створивши умови для виживання інших рослин.
Раніше вчені помітили ранкову паморозь, яка з’являється на деяких з найвищих гір Марса. Це гігантські вулкани, висота яких перевищує висоту Евересту втричі.