На малюнку зображено рибу в сітках © Robitaille et al., 2024, PLOS ONE Стародавні люди почали використовувати сітки для лову риби набагато раніше, ніж вважалося.
Вчені виявили на палеолітичній пам’ятці в Німеччині серію малюнків, що зображують рибу, впійману у сітки. Це вказує на те, що використання цієї технології почалося набагато раніше, ніж вважалося до цього, повідомляє IFLScience.
Гравюри висічені на кам’яних стінах, їхній вік оцінюється у 15800 років. Вони є частиною більшого корпусу творів мистецтва, виявлених у доісторичному таборі у Гьоннерсдорфі.
Усього вчені виявили 406 сланцевих плит. Хоча всі вони були ретельно вивчені у минулому, зображення риб вислизнули від уваги дослідників. Однак, використовуючи передові технології візуалізації, такі як Reflectance Transformation Imaging (RTI), автори нового дослідження змогли ідентифікувати впійманих у сітки істот на восьми пластинах.
Вчені заявили, що в кожному схематичному малюнку «центральне розташування риби всередині ліній сітки, які явно накладаються на них і перевершують їх за розміром, у сукупності припускає, що сітки є свого роду контейнером — сіткою або пасткою, — в яку потрапила риба».
«[Цей] особливий порядок, у якому спочатку вигравіровано мотиви риб, а потім мотиви сітки, підкреслює навмисний художній процес та дизайн, наполегливо припускаючи зображення тварини, яка спочатку вільно плавала (коли була на самоті), а потім була відбита створенням сітки», – Додали дослідники.
Вчені вважають, що їхню гіпотезу підтверджує те, що риби в сітках відрізняються від інших зображень дикої природи, знайдених у витворах мистецтва кам’яного віку в Геннерсдорфі. На відміну від «докладних та натуралістичних зображень інших видів тварин», риба «характеризується абстракцією та мінімалізмом». Ймовірно, це вказує на те, що стародавні художники були зацікавлені в рибалці, ніж рибі.
Вчені також зазначають, що в Геннерсдорфі були виявлені рештки риб, що вказує на те, що доісторичні мешканці цього місця дійсно харчувалися водним уловом. «Сітки, найімовірніше, були ідеальним обладнанням для лову більшої кількості риби під час міграційних періодів», – вважають вчені.
Інші важливі докази виходять із різьблених фігурок у Гьоннерсдорфі, які зображують одягнених персонажів. Це вказує на те, що палеолітичні творці вже мали доступ до текстилю в мадленський період, який тривав від 17 000 до 12 000 років тому.
Тканини могли виготовлятися з волокнистих рослин, таких як молочай чи кропива. Їх також могли використовувати для виготовлення рибальських сіток.
Зв’язуючи воєдино ці різні лінії доказів, автори дослідження стверджують, що «наявність останків риби в Гьоннерсдорфі, свідчення виробництва та використання текстилю, а також зображення риб у сітках на восьми гравірованих плакетках є першим недвозначним доказом використання мереж для лову риби в мадленському контексті».
Вчені виявили у пустелі Атбай у Східному Судані наскельні малюнки, які розповідають історію далекого минулого. Хоча зараз цей регіон досить посушливий, малюнки вказують на те, що колись це була вкрита травою земля з великими пасовищами та багатим тваринним світом.