Як виглядає Уран – телескоп Джеймс Вебб зробив знімки крижаного гіганта – фото

Телескоп «Джеймс Вебб» сфотографував Уран і яскраві небесні тіла навколо — фото

На цьому зображенні видно 14 з 27 супутників планети © NASA, ESA, CSA, STScI Телескоп зафіксував навіть невловиме розсіяне кільце Зета, що дуже важливо для майбутніх місій до Урану. 

Камера NIRCam космічного телескопа «Джеймс Вебб» зробила знімок Урану, його кілець, супутників, сезонної полярної шапки та яскравих бурь навколо, повідомляє NASA. 

Пристрій зафіксував тьмяні внутрішні та зовнішні кільця Урана, включно з найближчим і найбільш слабким, розсіяним кільцем Зета. Він також задокоментував 14 з 27 відомих супутників планети, охопивши навіть деякі маленькі супутники всередині кілець. Серед низ Оберон, Титанія, Умбріель, Джульєтта, Пердіта, Розалінда, Пак, Белінда, Дездемона, Крессида, Аріель, Міранда, Б’янка і Порція.

Супутники Урану

Супутники УрануNASA, ESA, CSA, STScI

На зображенні, яке передавав космічний зонд «Вояджер-2» у 1980-х роках, Уран виглядав спокійною, суцільною блакитною кулею. Сучасний телескоп «Джеймс Вебб»  завдяки інфрачервоному діапазону відкрив яскравий і динамічний крижаний світ, наповнений  захопливими атмосферними явищами.

На думку вчених, сезонна північнополярна хмарна шапка планети — одна з найцікавіших деталей на знімку. Порівняно зі знімком «Вебба», зробленим на початку 2023 року, деякі деталі шапки стало легше розгледіти на нових зображеннях. Вчені виокремили яскраву, білу, внутрішню шапку і темну смугу в нижній частині полярної шапки, що тягнеться до нижчих широт. Вона стає більш помітною, коли полюс планети починає спрямовуватись до Сонця, наближаючись до сонцестояння і отримуючи більше сонячного світла. 

Поблизу південного кордону полярної шапки знаходяться яскраві шторми. Кількість цих бурь і частота їхньої появи в атмосфері Урана, можуть бути пов’язані з поєднанням сезонних і метеорологічних ефектів.

Сезонна північна полярна шапка, тьмяні внутрішнє і зовнішнє кільця Урана і 9 з 27 супутників планети: Розалінда, Пак, Белінда, Дездемона, Крессида, Бьянка, Порція, Джульєтта і Пердіта.

Сезонна північна полярна шапка, тьмяні внутрішнє і зовнішнє кільця Урана і 9 з 27 супутників планети: Розалінда, Пак, Белінда, Дездемона, Крессида, Бьянка, Порція, Джульєтта і Пердіта.NASA, ESA, CSA, STScI

Наступного сонцестояння Уран досягне у 2028 році, і астрономи з нетерпінням чекають на будь-які можливі зміни в структурі крижаного гіганта. «Джеймс Вебб» допоможе дослідити сезонні та метеорологічні ефекти, які впливають на бурі на Урані. Ці дані мають вирішальне значення для розуміння астрономами складної атмосфери планети.

Оскільки Уран обертається під нахилом близько 98 градусів, на ньому спостерігаються найекстремальніші сезони в Сонячній системі. Майже чверть кожного уранового року Сонце світить над одним полюсом, занурюючи іншу половину планети в темну 21-річну зиму. 

Уран також може слугувати прототипом для вивчення майже 2 000 екзопланет схожого розміру, які були відкриті за останні кілька десятиліть. Астрономам буде легше зрозуміти, як працюють планети такого розміру, яка їхня метеорологія і як вони утворилися. Це, в свою чергу, може допомогти нам зрозуміти нашу власну Сонячну систему в цілому, помістивши її в ширший контекст. 

Раніше телескоп «Джеймс Вебб» виявив невдалого коричневого карлика, яка не мала існувати. Відкриття змусило астрономів замислитись як існування цього об’єкта взагалі стало можливим.  

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *