=”1″ останні=”1″ десять=”1″ років”=”1″ title=”” />
Льодовики тануть на 36% швидше, ніж 10 років тому © pixabay/dassel І це може призвести до підвищення рівня моря.
Вчені заявили про те, що швидкість танення льодовиків за останнє десятиліття стрімко збільшилася. За їхніми словами, танення може йти швидше, ніж передбачалося раніше, що, своєю чергою, може призвести до підвищення рівня моря, повідомляє Science Alert.
У першій у своєму роді глобальній оцінці міжнародна група дослідників виявила різке збільшення танення за останнє десятиліття, при цьому в період з 2012 до 2023 року було втрачено приблизно на 36% більше льоду, ніж у період з 2000 по 2011 рік.
За словами вчених, у середньому за рік втрачається 273 мільярди тонн льоду, що еквівалентно споживанню води населенням світу за 30 років. Як заявив співавтор дослідження Майкл Земп, професор Цюріхського університету, ці результати «шокують», хоч і не повністю дивують, оскільки танення льоду пришвидшується через глобальне потепління.
Вчені з’ясували, що з початку століття льодовики втратили близько 5% свого обсягу. При цьому втрата відрізняється по регіонах: якщо в Антарктиді втрачено близько 2% обсягу, то в Альпах – 40%. За словами Земпа, регіони, де льодовики менші, втрачають їх швидшими темпами, і багато з них не доживе до кінця століття.
З 2000 року рівень моря підвищився на два сантиметри. Це означає, що під загрозою повеней перебувають понад чотири мільйони людей, які мешкають на узбережжях.
Досі основними причинами підвищення рівня моря були невеликі льодовики, але Мартін Зігерт, професор Ексетерського університету, який не брав участі в дослідженні, сказав, що дослідження «викликає занепокоєння». Це пов’язано з тим, що воно вказує на подальшу втрату льодовиків і може показати, як крижані щити Антарктиди та Гренландії реагують на глобальне потепління.
“Льодові щити зараз втрачають масу все більш швидкими темпами – у шість разів швидше, ніж 30 років тому, – і коли вони змінюються, ми перестаємо говорити про сантиметри і починаємо говорити про метри”, – сказав він.
Раніше вчені за допомогою штучного інтелекту вивчили мільйони супутникових знімків Шпіцбергена, зроблених за останні 40 років. В результаті вони з’ясували, що місцеві льодовики скорочуються набагато швидше, ніж будь-коли через глобальне потепління.