Давні руни в Данії довели популярність вікінга Тіра

Розшифрування рун у Данії показало, кому з вікінгів там присвячено найбільше написів

© Національний музей Данії Дослідження підкреслило могутню роль жінки у суспільстві вікінгів.

Понад 1000 років тому жителі на території сучасної Данії висікали на каменях руни – пам’ятники вождям вікінгів, в яких описувалися їхні діяння та досягнення. Нове дослідження вчених з Данії та Швеції, опубліковане в журналі Antiquity, показало, що найбільше згадок на таких рунах належить королеві вікінгів на ім’я Тіра і що вони були написані одним майстром – Равнунге-Туе, передає CNN.

Багаторазова згадка різьбяром імені Тіра – рідкісне явище для жінок епохи вікінгів – дозволяє припустити, що вона була могутньою правителькою, яка, ймовірно, відіграла ключову роль у зародженні датського королівства.

Один набір рун був отриманий з кількох пам’яток, відомих як Еллінгські камені, встановлених у місті Еллінг близько 965 року. За даними Національного музею Данії в Копенгагені, більш великий Елінгський камінь часто називають “свідоцтвом про народження Данії”, оскільки це перший пам’ятник, який дав назву країні, коли її мешканці перейшли до християнства.

На двох Елінгських каменях також висічені імена королівських осіб, зокрема королеви Тіри, матері правлячого на той час короля Харальда Синезубого. Крім того, ім’я Тіри висічено на каменях групи “Бекке-Леборг”.

До нового дослідження було невідомо, хто висікав слова на каменях Елінга. Підтвердження того, що їхнім різьбяром був Равнунге-Туе, зміцнить зв’язок між рунами Елінга та Бекке-Леборга.

Для вивчення різьблення дослідники зробили знімки каміння та створили цифрові 3D-моделі, а потім виміряли канавки рун за допомогою програмного забезпечення, яке враховує такі параметри, як кут, глибина та ритм різьблення. Спільно ці змінні можуть створити унікальний профіль різьбяра.

В останні роки археологи переглянули колишнє трактування поховань воїнів-вікінгів як виключно чоловічих, виявивши, що жінки-вікінги теж були воїнами. Нові знахідки доповнюють картину того, що впливові жінки епохи вікінгів займали чільне місце як у державному управлінні, так і на полі бою.

“Це дослідження наголошує, що жінки епохи вікінгів користувалися владою не тільки за допомогою насильства, але й за допомогою політичного авторитету та заступництва”, – сказала Кетрін Крос з Йоркського університету Святого Джона (Велика Британія), яка вивчає та викладає історію раннього середньовіччя у Північній Європі. Вона не брала участі у дослідженні.

Те, що Тіра згадується у чотирьох рунах, є переконливим доказом її значущості, наголосила Лісбет Імер – старший науковий співробітник Національного музею Данії та один із авторів дослідження. У Данії дохристиянської епохи існує менше 10 рунічних каменів, на яких взагалі згадуються жінки, і чотири з них присвячені королеві Тірі.

“Рунічні камені в Данії споруджувалися в основному на честь чоловіків, але Тіра відзначена на більшій кількості рунічних каменів, ніж будь-яка інша людина в Данії епохи вікінгів. Мабуть, вона мала величезну владу і соціальне становище”, – сказала Імер.

Кілька років тому вчені з’ясували, що “сонячний камінь” (solstenen) вікінгів, який раніше вважався міфічним, дійсно працює для навігації під час морських подорожей.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *