У НАТО терміново узгоджують гарантії безпеки для України перед самітом – Politico

У НАТО терміново узгоджують гарантії безпеки для України перед самітом – Politico - Фото

Фото – Генштаб ЗСУ

Група ключових країн НАТО негайно готує до саміту Альянсу проєкт декларації про гарантії безпеки для України. Про це повідомляє Politico.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

Видання посилається на інформацію від чотирьох офіційних осіб, які знайомі з перебігом переговорів. За їхніми словами, кілька країн Альянсу перед початком саміту НАТО у Вільнюсі мають намір встигнути узгодити параметри пакету гарантій безпеки, які будуть запропоновані Україні та діятимуть до її приєднання до Альянсу.

Як пише Politico, протягом кількох тижнів США, Велика Британія, Франція та Німеччина обговорювали це питання з Києвом, а також зверталися до інших союзників до НАТО, ЄС та G7. Ідея полягає в тому, щоб створити “парасольку безпеки” для всіх країн, які готові надавати Україні постійну військову допомогу, причому особливості цієї допомоги у кожної країни можуть бути свої.

Україна, як і раніше, має намір вступити до НАТО, щоб отримати всі гарантії, передбачені статутом Альянсу, – включно зі статтею 5, згідно з якою напад на одного члена Альянсу вважається нападом на весь Альянс. Водночас союзники продовжують дотримуватись думки, що Україна може приєднатися до НАТО лише після закінчення війни.

Таким чином, наголошує видання, йдеться про узгодження зобов’язань щодо безпеки на перехідний період. 

Мета західних держав полягає в тому, щоб оприлюднити свої “парасолькові гарантії” у межах саміту НАТО, кажуть джерела видання.

“Триває обговорення; ми вже достатньо просунулись, насправді дуже серйозно просунулись, і ми дуже сподіваємось, що воно може бути завершене до кінця саміту”, – сказав на брифінгу французький чиновник. Також сьогодні дипломат-високопосадовець НАТО сказав на брифінгу, що зараз ведуться “гарячкові переговори в останню хвилину” про те, “як це має виглядати”. 

За словами іншого дипломата НАТО, 10 липня в Лондоні має відбутися зустріч президента США Джо Байдена з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, на якій їхні команди “залагоджувати останні деталі”. З боку США шліфуватиме текст угоди заступник голови Пентагону з політичних питань Колін Каль.

“По суті, це буде гарантія для України, що ми протягом дуже довгого часу оснащуватимемо їхні збройні сили, фінансуватимемо, консультуватиме, навчатимемо їх, щоб у них була здатність стримування проти будь-якої майбутньої агресії”, — сказав високопосадовець НАТО.

Рішення з багатьох питань цієї підтримки буде відкладено на пізніший етап, пише Politico. За словами джерела, кожна країна зможе на двосторонній основі визначити з Україною, які зобов’язання вона на себе приймає.

“Це може бути будь-що, від ППО до танків і тощо”, – сказав дипломат.

9 липня глава МЗС Франції Катрін Колонна заявила, що її країна посилить військову підтримку України і що Париж уже готує нові постачання допомоги.

Також повідомлялося, що на саміті НАТО у Вільнюсі Німеччина, ймовірно, наполягатиме на відтермінуванні вступу України, оскільки побоюється, що такий крок може призвести до війни НАТО з Росією.

  • 5 липня 2023 року представниця Білого дому заявила, що країни-члени НАТО ухвалять рішення про членство України, коли вона “відповідатиме всім вимогам і проведе необхідні реформи”. У МЗС відреагували та закликали Захід реформувати своє ставлення до Росії.
  • Кірбі також повідомив, що не слід розглядати саміт НАТО у Вільнюсі як “точку ухвалення рішень” щодо конкретних систем озброєння.
  • Глава Головного управління розвідки Буданов заявив, що очікування українського суспільства від саміту НАТО “не будуть задоволені”, а Україну не запросять приєднатися до Альянсу під час заходу.

Читайте також: Кулеба про саміт НАТО: Узгоджено важливі для України рішення, наш шлях стане коротшим

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *