Культурна спадщина України занепадає через російську агресію

Культурна спадщина: яких збитків зазнають пам’ятки від свавілля росіян

© Спілка археологів України Мова йде про тисячі об’єктів.

Більше пів тисячі об’єктів культурної спадщини України були пошкоджені або знищені внаслідок російської агресії. На тимчасово окупованих територіях росіяни вже провели сотні археологічних розкопок і планують робити це надалі. Таким чином, українців позбавляють тих пластів культури та історії, які не були вивчені досконально і відтепер втрачені назавжди. Загарбники розікрали фонди музеїв на окупованій території, а також витягають цінності із землі вздовж траси Таврида та у Херсонесі Таврійському, який входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Під час обговорення в Медіацентрі Україна археологиня Інституту археології НАН Евеліна Кравченко зазначила, що необхідно залучати міжнародне право для того, аби впливати на переміщення окупантами речей культурної спадщини.

Зокрема йдеться про такі категорії рухомої культурної спадщини як: речі, здобуті у процесі розкопок, переміщені із пограбованих українських музеїв до Криму чи отримані у результаті розкопок або металодетекторного пошуку. Імовірно, усі їх продають на нелегальних аукціонах.

Водночас Кравченко зауважила, що в питанні, що стосуються розкопок, які неправомірно проводить Росія, зокрема в тимчасово окупованому Криму, йдеться про тисячі об’єктів.

 «Це сотні тисяч об’єктів – йдеться про Херсонес. Про увесь Крим – там йдеться про мільйони. Це колосальна кількість речей, отриманих тільки від археологічних розкопок, які проводилися організаціями. Ми не маємо статистики по вивезених у Крим речах, пограбовані в Херсонщині й Запоріжжі. Це також цифри у десятках, а може й сотнях тисяч. Я думаю, що не всі вони переміщені до музеїв у Криму, а частково просто пограбовані або інакше вони зникли в тому напрямку. І ми ще не маємо статистики «чорних» археологів», – розповіла археологиня.

Експерт з питань охорони культурної спадщини Регіонального центру прав людини Андрій Луцик наголосив, що кампанія з будівництва, яку веде Росія у Криму, проходить без ґрунтовних досліджень щодо того, які культурні шари можуть бути знищені під час робіт. Яскравим прикладом, за його словами, є траса Таврида.

 «Саме будівництво відбувалося астрономічно швидкими темпами. І для робіт археологічних залучалися археологи ледь не з усієї Росії. Тому що треба було за один археологічний сезон  розкопати квадратні кілометри культурного шару. Залучалися археологи, які ніколи не працювали з кримськими пам’ятками. При тій швидкості будівельних робіт належну поетапну розвідку провести неможливо», – пояснив він.

Луцик підкресливв, що українські вчені не можуть мати матеріалів таких археологічних досліджень. Оскільки будь-який вчений, який досліджує цей регіон, змушений спиратися на роботу росіян, бо неможливо зробити свої висновки через відсутність артефактів розкопок.

«Єдина інформація, яку вони отримують, – це умовний «секонд хенд», це те, що написали російські вчені про ці пам’ятки. Вони цими роботами позбавляють Україну права на історичну пам’ять та культуру», – підсумував експерт.

Related video

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила постанову про звернення до Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, парламентів та урядів її держав-членів про необхідність позбавити Росію членства в ЮНЕСКО.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *