Другий день міжнародного саміту миру, що проходить у Швейцарії, присвячений виробленню єдиної позиції країн, що зібралися, пише BBC News.
Так, у ніч із суботи на неділю агентство Рейтер опублікувало чернетку фінального документа, яку, за його інформацією, учасники мають випустити за підсумками саміту.
ВІДЕО ДНЯ
Опублікована чернетка — ще не фінальне комюніке. За словами джерел в українській делегації, зараз у кулуарах триває обговорення спільної заяви — і вона буде відкрита для приєднання держав, які не брали участь у швейцарському саміті.
Це підтвердив і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, відповідаючи на запитання журналістів у Швейцарії. Він також сказав, що Україна не відмовляється від переговорів із росією — але не мовою ультиматумів.
РЕКЛАМА
«Ми також розуміємо чудово, що настане момент, коли треба буде говорити з росією. Але наша позиція дуже чітка: ми не дозволимо росії говорити мовою ультиматумів, як вона зараз говорить», — сказав Кулеба.
Чернетка, отримана Рейтер, посилається на резолюції ООН, які засуджують російське вторгнення в Україну, підкреслює неприйнятність розв'язання війни і порушення територіальної цілісності суверенних держав, у тому числі України, і говорить про «війну, що триває, російської федерації проти України».
РЕКЛАМА
Документ також:
– закликає до передачі Запорізької АЕС під контроль України;
– називає неприйнятною загрозу використання атомної зброї у війні проти України;
– закликає до вільного переміщення українських сільгосппродуктів через Азовське та Чорне море та засуджує напади на торгові судна та блокування доступу до портів;
– Закликає до обміну військовополоненими та повернення в Україну всіх дітей та інших цивільних осіб, затриманих незаконно.
РЕКЛАМА
Представники української делегації на саміті розповіли журналістам, що задоволені досягнутими формулюваннями. Вони говорили за умов анонімності, оскільки не уповноважені коментувати події.
Тим не менш, у чернетці комюніке відсутні важливі елементи «формули миру» Зеленського, такі як виведення російських військ з території України та компенсація завданих війною збитків.
Як повідомляє Радіо Свобода, підсумкове комюніке Глобального саміту миру у Швейцарії підписали 80 країн та чотири організації.
Видання опублікувало список країн, які підписали спільне комюніке.
Зазначається, що серед тих, хто не підписав документ, — Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та ОАЕ.
Як писали «ФАКТИ», Китай проштовхує конкуруючий мирний план щодо України перед самітом у Швейцарії.