Рекомендують робити три підходи з фіксацією усередненого результату. «Прагматичний» фокус у згаданому консенсусі допускає два вимірювання, розділені проміжком щонайменше в 30 секунд із подальшим урахуванням половини суми двох показань. Такі спрощені протоколи можна використовувати для скринінгу, тоді як для контролю під час звернення пацієнта слід здійснювати вимірювання тричі.
Потрібно підготувати пацієнта перед вимірюванням. Зокрема попросити не палити, не займатися спортом, не вживати алкоголю чи кофеїну щонайменше за 30 хвилин до цього; дати відпочити протягом 3–5 хвилин, не розмовляти з ним/нею.
Зрештою, слід використовувати клінічно перевірені автоматизовані вимірювальні прилади. Вважається, що звичний для нас прилад для вимірювання аускультативним методом (зі стетоскопом!), який часто використовують лікарі на консультаціях, має багато недоліків — не лише сам прилад, а й його використання (людська помилка), що може дати приблизну оцінку. Автоматизовані пристрої мінімізують взаємодію з пацієнтом, зменшуючи відволікання на етапах підготовки та вимірювання й звільняючи час для медичного працівника.
Дуже важливий факт. Підписанти консенсусу визнали, що, крім вимірювання тиску під час відвідування медичного закладу (в кабінеті лікаря/долікарняному кабінеті чи в стаціонарі), чи не найкращими є вимірювання, які проводять удома поза контекстом медичної допомоги, якщо застосовують ті самі рекомендації щодо умов і процесу. Дуже небагато захворювань можна виявити так само легко, як АГ, лише за допомогою елементарного домашнього обстеження, виконаного самою людиною або її близькими. Просте правило: якщо після трьох послідовних вимірювань отримані показники тиску були вищими за 140/90 мм рт. ст., слід звернутися до лікаря, щоб установити точний діагноз — підтвердити артеріальну гіпертензію або визначити іншу причину підвищеного тиску.
Симптоматично, що гаслом Всесвітнього дня боротьби з гіпертензією, який відзначали в травні, стало: «Вимірюйте свій артеріальний тиск точно, контролюйте його, живіть довше!».
Хотілося б закінчити нагадуванням, що цього тижня (24 липня) також відзначали Міжнародний день турботи про себе. Щороку цього дня всім у світі нагадують про необхідність свідомо ставитися до власного здоров’я, допомагають набути навичок піклування про себе. Наголошують, що турбуватися про себе слід не лише один день на рік, а щодня. В переліку того, що потрібно робити, крім уже звичних рекомендацій про здорове харчування, гігієну, фізичну активність (а також належну релаксацію та відпочинок за потреби!), уникання шкідливих звичок тощо фігурує й така важлива позиція, як раціональне використання доступних ліків, медичних послуг і діагностичних процедур. Тому щиро зичимо всім читачам здоров’я і ефективного адекватного контролю над власним тиском, водночас радимо уникати фанатичної прив’язаності до тонометра й надмірного фокусування на частих вимірюваннях!
Бережіть себе, турбуйтеся про себе! І не бійтеся здаватися егоїстами, адже піклування про себе й інвестиції у збереження здоров’я обертаються на користь як для ваших рідних і близьких, так і для держави.