Прогнозування дати смерті – вчені розробили пристрій на основі ШІ, який прогнозує тривалість життя людини

Нова модель штучного інтелекту може прогнозувати тривалість життя людини

Зображення ілюстративне © unsplash/growtika Вчені хочуть переконатися, що розробка використовується на благо.

Дослідники розробили прилад на основі штучного інтелекту, який зможе спрогнозувати тривалість життя. Він аналізує події в житті людини: історію хвороби, освіту, роботу і дохід, щоб передбачити все — від особистості людини до дати її смерті, повідомляє Phys.org.

Новий інструмент life2vec створено з використанням трансформаційних моделей, вони є основою великих мовних моделей, наприклад ChatGPT. Дослідники навчили свою модель на основі даних про все населення Данії — шість мільйонів осіб. Уряд країни зробив цю інформацію відкритою виключно для вчених.

Модель life2vec використовує інформацію, отриману в результаті спостереження за мільйонами послідовностей життєвих подій. Пристрій класифікує і встановлює зв’язки між життєвими подіями, такими як дохід, освіта або фактори здоров’я. Ці зв’язки слугують основою для прогнозів, які в підсумку робить модель.

«Всю історію людського життя, в певному сенсі, можна також уявити як гігантське довге речення про багато речей, які можуть трапитися з людиною», — зазначив професор мереж і науки Суне Леманн. 

Однією з життєвих подій, яку спрогнозували дослідники, була ймовірність смерті людини. Професор Леманн пояснює: «Коли ми візуалізуємо простір, який модель використовує для прогнозування, він виглядає як довгий циліндр, що відображає низьку та високу ймовірність смерті». 

Як зазначають вчені, багато з досліджених людей дійсно померли тоді, коли life2vec показував високу ймовірність смерті. А ті, хто загинули при низькій ймовірності — потрапили в обставини, які неможливо передбачити, наприклад, автомобільна аварія.   

Хоча модель робить високоточні прогнози, вони ґрунтуються на кореляціях, дуже специфічних культурних і соціальних контекстах та видах упереджень, які існують у кожному наборі даних.

«Такий інструмент — це як спостереження за суспільством. Це дослідження проводилося в Данії, а Данія має свою культуру, свої закони й свої суспільні правила. Чи можна це зробити в Америці — це вже інша історія», — зазначила професорка комп’ютерних наук Тіна Еліасі-Рад.

За даними розробників, life2vec здатен передбачати майбутнє з точністю, що перевищує найсучасніші моделі. Але попри його точність дослідники вважають, що краще використовувати прилад як основу для майбутньої роботи, а не як досконалий провісник майбутнього. Вони сподіваються, що ця робота покладе початок більш відкритому, публічному розумінню того, як працюють ці інструменти, на що вони здатні, і як їх слід і не слід використовувати.

Команда також сподівається, що пристрій буде орієнтованим на людей. Для цього вони залучили соціологів. Еліасі-Рад принесла в проєкт свій досвід у сфері етики штучного інтелекту. «Ці інструменти дозволяють по-іншому поглянути на наше суспільство: на політику, яку ми проводимо, на правила і норми, які ми маємо. Ви можете вважати life2vec сканером того, що відбувається у світі», — зазначила вона. 

Раніше вчені вперше реконструювали уявні образи за допомогою ШІ. Технологія може бути використана в медицині для розуміння мозкових механізмів галюцинацій і сновидінь та в розробці комунікаційних пристроїв. 

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *