Три роки санкцій, спрямованих на покарання росії за її вторгнення в Україну, не змогли змусити президента путіна до мирних переговорів. Залежна від нафти економіка країни продовжує працювати, оскільки Китай та Індія кинули виклик західним санкціям і купують величезні обсяги російської нафти. Джо Байден націлився на цю торгівлю в останні дні свого перебування на посаді президента США, запровадивши чергову серію санкцій, а його наступник Дональд Трамп погрожує ще жорсткішими заходами, пише Bloomberg.
ВІДЕО ДНЯ
Проте видається малоймовірним, що нові санкції самі по собі змусять путіна сісти за стіл переговорів. Найкраща надія для союзників України наразі полягає в тому, що тиск, який наростає в російській економіці, і навантаження на державні фінанси врешті-решт стануть неконтрольованими. Центральний банк у москві останнім часом намагається приборкати сплеск інфляції, спричинений нестачею робочої сили та різким збільшенням державних витрат, значна частина яких спрямована на підтримку воєнних дій.
Китай став головним торговельним партнером росії, і понад 80% російських зовнішньоторговельних платежів були переведені із західних валют на рублі та валюти «дружніх» країн, насамперед китайський юань. росія загнала в кут сотні танкерів, щоб створити тіньовий флот, який працює без західного страхування. Це дозволило їй постачати нафту в Азію всупереч санкціям і обмеженню ціни на російську нафту в 60 доларів за барель, встановленому країнами «Великої сімки», Європейським Союзом і Австралією. Посередники з'явилися для полегшення міжнародних платежів та імпортно-експортних угод. Більшість санкцій проти росії спрямовані на конкретні компанії та осіб, а не на суспільство в цілому, при цьому такі сектори, як харчова промисловість, сільське господарство та охорона здоров'я, загалом не постраждали.
Економічна активність в росії поступово зміщується в бік військового виробництва, а випуск продукції галузей, що обслуговують збройні сили, різко зріс за останні два роки. Оскільки армія витрачає значні кошти на набір новобранців, існує жорстка конкуренція за і без того обмежений резерв робочої сили. Це призвело до зростання витрат на заробітну плату і спричинило інфляцію споживчих цін до 9,52% у 2024 році з 7,42% роком раніше.
РЕКЛАМА
Широкомасштабні заходи, оголошені адміністрацією Байдена, були спрямовані проти двох російських нафтових компаній — «Газпром нафта» і «Сургутнафтогаз» — і 183 танкерів, що входять до тіньового флоту, а також проти трейдерів і страховиків російської нафти. Вони загрожують значними перебоями у поставках, зростанням транспортних витрат і збільшенням цінової знижки на експортовану російську нафту порівняно з міжнародними цінами на сиру нафту. Доходи від продажу нафти і газу становлять 30% доходів російського бюджету, і санкції посилять фінансовий тиск на військову машину путіна. Проте незрозуміло, як довго триватимуть перебої. Нафтопереробники в Індії впевнені, що російські трейдери незабаром знайдуть способи обійти ці заходи.
Аналітик Bloomberg Economics Алекс Ісаков заявив, що нові санкції можуть знищити 400 000 барелів нафти на день — близько 5% від загального обсягу видобутку в росії. Але він сказав, що зростання світових цін на нафту на 10% з вересня 2024 року обмежить вплив цих втрат.
РЕКЛАМА
Більшим джерелом занепокоєння для кремля може стати стан державних фінансів. На початок 2025 року уряд витратив близько 60% ліквідних активів у фонді національного добробуту, йдеться у статті.
За нинішніх темпів вилучення коштів ці легкодоступні резерви можуть повністю випаруватися протягом 12−18 місяців, якщо останні санкції змусять росію збільшити знижку на експорт нафти порівняно зі світовими еталонними цінами до 30 доларів з приблизно 12 доларів у січні, пише Ісаков у Bloomberg Economics. Уряд передбачив це і планує скоротити невійськові витрати у 2025 році та збільшити доходи за рахунок податків та інших заходів.
РЕКЛАМА
Дональд Трамп погрожує вдарити по росії «великими» новими санкціями, якщо путін не погодиться «укласти угоду» про припинення війни в Україні. Він також вимагає від Саудівської Аравії та ОПЕК знизити ціни на нафту, щоб притиснути рф і «війна припинилася негайно». У відповідь кремль заявив, що зниження ціни на нафту не призведе до припинення бойових дій.
Раніше «ФАКТИ» писали про те, що цілій галузі російської економіки прогнозують банкрутство.