Виверження вулкана може занурити світ у “кліматичний хаос” © Скріншот з відео За словами дослідників, людство до нього не готове.
Вчені заявили про те, що людство стоїть на порозі нового масштабного виверження вулкана, яке може посіяти хаос у світі. За словами дослідників, питання не в тому, чи відбудеться воно, а в тому, коли, повідомляє CNN.
Виверження вулкана Тамбора змінило світ. У 1815 році відбулося наймасштабніше виверження в історії, яке викинуло високо в атмосферу гігантський шлейф крихітних частинок, що відбивають сонце, охолодивши планету і викликавши катастрофу.
Події, які були за цим, назвали «роком без літа»: глобальна температура різко впала, урожай загинув, люди голодували, Землю охопила епідемія холери, десятки тисяч людей загинули.
З того часу сталося ще багато вивержень, але виверження Тамбора залишається наймасштабнішим. І, за словами вчених, у майбутньому на нас чекає ще одне. Як заявив Маркус Штоффель, професор клімату в Женевському університеті, питання не в тому, чи станеться воно, а в тому коли.
Геологічні дані вказують на те, що в цьому столітті відбудеться одне із шести великих вивержень вулканів. І станеться воно в світі, що змінився, який не тільки перенаселений, а й став набагато теплішим через зміни клімату.
За словами Штоффеля, наступне виверження «викличе кліматичний хаос». За його словами, «людство не має жодного плану».
Коли вулкани вивергаються, вони викидають коктейль із лави, попелу та газів, включаючи вуглекислий газ, що сприяє нагріванню планети. Але він викидається у кількостях нижче, ніж те, що утворюється в результаті спалювання викопного палива.
Вчених цікавить інший газ – діоксид сірки. Масштабне виверження вулкана може викинути цей газ через тропосферу, де формується погода, в стратосферу, на висоту до 10 кілометрів над поверхнею Землі.
Тут він утворює крихітні аерозольні частинки, що розсіюють сонячне світло, відбиваючи його назад у космос та охолоджуючи планету внизу. Як заявив Алан Робок, професор клімату в Ратгерському університеті, ці частки “розлетяться по всьому світу і збережуться протягом кількох років”.
Супутникові дані можуть показати, скільки газів виділяється внаслідок сучасних вивержень вулканів. Так, у 1991 році виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах викинуло до стратосфери 15 мільйонів тонн діоксиду сірки. Це виверження було не таким потужним, як Тамбора, але воно охолодило світ приблизно на 0,5 градуса Цельсія на кілька років.
Але даних про виверження у минулому, не так багато. Вчені знають, що минулому Землі виверження вулканів охолодили планету на 1 – 1,5 градуса Цельсія. Наприклад, Тамбора знизила середню глобальну температуру як мінімум на 1 градус Цельсія. За деякими даними, виверження Самаласа в Індонезії в 1257 могло спровокувати «малий льодовиковий період», який тривав сотні років.
Хоча в сучасному світі, який страждає від глобального потепління, похолодання може здатися чимось добрим, вчені кажуть, що все не так.
По-перше, виверження спричинить негайні наслідки. Близько 800 мільйонів людей живуть в межах 100 кілометрів від вулкана, виверження може стерти з землі ціле місто. Наприклад, ознаки пробудження показують Флегрейські поля, які знаходяться на північ від Неаполя, в якому проживає понад мільйон людей.
Подальший вплив на клімат може бути катастрофічним. Середні температури можуть впасти на градус Цельсія, але це середні значення. “Якщо ми розглянемо деякі регіони, вплив буде набагато сильнішим”, – сказала Мей Чим, вчений-геолог з Кембриджського університету.
Виверження вулкана Окмок на Алясці, яке відбулося 43 року до нашої ери, могло опустити температури в Південній Європі та Північній Африці на сім градусів Цельсія.
За даними недавнього аналізу страхової компанії Lloyd’s, холодніша погода, менше сонячного світла та зміна характеру опадів можуть вплинути відразу на кілька країн-виробників продовольства, включаючи США та Китай, що вплине на глобальну продовольчу безпеку і може призвести до політичної напруженості і навіть війни.
Людські та економічні втрати будуть величезними. В екстремальному сценарії, при виверженні, подібному до Тамбора, економічні втрати становитимуть понад 3,6 трильйона доларів.
Більше того, виверження не полегшить зміни клімату. Протягом кількох років планета повернеться до того, що було до виверження.
Раніше вчені заявили, що виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай призвело до того, що в атмосферу надійшла величезна кількість води. На думку вчених, це може призвести до зростання озонової діри найближчими роками.