13 тисяч років тому над Землею вибухнула комета © NASA Після цього температура різко впала.
Вчені знайшли підтвердження так званої Ударної гіпотези пізнього дріасу, згідно з якою 12800 років тому в атмосфері Землі вибухнула комета, що призвело до падіння температури на планеті, повідомляє Forbes.
У ході дослідження вчені виявили натяки на цей космічний вибух у минулому у трьох окремих місцях: Нью-Джерсі, Меріленді та Південній Кароліні. Ці докази включають присутність платини, розплавленого скла і ударно-зруйнованого кварцу. Усі вони вказують на сили та високі температури, пов’язані з «повітряним вибухом» комети. Це схоже на наслідки атомних вибухів, що відбуваються біля Землі.
Хоча безліч масивних астероїдів падають на планету, утворюючи ударні кратери, деякі вибухають в атмосфері, у вигляді вогненних куль або повітряних вибухів.
«Ми виявили, що тиск і температура не були характерними для великих кратероутворюючих ударів, а відповідали так званим повітряним вибухам, що «приземлюються», які не утворюють особливих кратерів», — заявив Джеймс Кеннетт, почесний професор Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі.
Вважається, що пожежа, яка була викликана вибухом комети, могла призвести до смерті мегафауни Північної Америки, такої як мамонти та гігантські лінивці.
Під час описуваної події комета завширшки близько 100 кілометрів, ймовірно, розпалася на тисячі фрагментів. Це могло б пояснити наявність шару відкладень на більшій частині Північної півкулі, що містить матеріали, пов’язані з ударами, такі як іридій, платина, розплавлене скло та наноалмази.
Аналогічні зламані зерна кварцу та розплавлене скло виявили на полігоні Трініті у Нью-Мексико, де у 1945 році на вершині вежі заввишки 30,5 метрів підірвали 20-кілотонну бомбу.
Одним із найвідоміших космічних вибухів є так звана «Тунгуська подія» 1908 року, коли ударна хвиля від 40-метрового астероїда чи фрагмента комети вибухнула приблизно на відстані 120 кілометрів над Сибіром. Подія знищила 2150 квадратних кілометрів лісу.
Водночас, на думку вчених, це не єдиний вибух астероїда чи комети, який серйозно вплинув на клімат та біорізноманіття Землі. Так, 66 мільйонів років тому на півострів Юкатан упав астероїд Чиксулуб, який утворив кратер завширшки 180 кілометрів. Вважається, що цей удар спричинив глобальну зиму, що призвела до загибелі динозаврів.
Раніше вчені заявили, що до Землі летить комета, яку наприкінці літа чи восени можна буде побачити неозброєним оком.