Штучний інтелект – В ЄС узгодили жорсткі правила контролю за розвитком ШІ

ЄС узгодив жорсткі правила регулювання штучного інтелекту

© depositphotos/ sdecoret Закон встановить обмежувальний режим для нових технологій.

Представники Європарламенту, Єврокомісії та держав ЄС узгодили умови знакового законодавства щодо регулювання використання штучного інтелекту, наближаючись до запровадження найбільш обмежувального режиму у світі для розвитку цієї технології. Про це повідомляє FT.

Єврокомісар Тьєррі Бретон підтвердив, що угода досягнута, назвавши її історичною.

“ЄС стає першим континентом, який встановив чіткі правила використання ШІ. Закон про ШІ – це значно більше, ніж зведення правил, це стартовий майданчик для стартапів і дослідників з ЄС, який дозволить їм очолити глобальні перегони ШІ”, – написав він у соцмережі Х.

Угода стала результатом багаторічних дискусій між країнами ЄС і членами Європарламенту про те, як слід контролювати розвиток ШІ, щоб інтереси людства були в центрі законодавства. Це сталося після марафону дискусій, який розпочався в середу, 6 грудня.

За словами Бретона, законодавці погодилися на дворівневий підхід, який передбачає вимоги до прозорості для всіх моделей ШІ загального призначення (таких як ChatGPT), а також жорсткіші вимоги до потужних моделей, що мають системний вплив по всьому ЄС.

Бретон заявив, що правила будуть впроваджувати гарантії використання технології ШІ, в той же час уникаючи “надмірного тягаря” для компаній.

Серед нових правил законодавці погодилися на суворі обмеження на використання технології розпізнавання облич, за винятком вузько визначених випадків для правоохоронних органів.

Законодавство також передбачає заборону на використання ШІ для “соціального скорингу” – використання метрик для визначення рівня доброчесності, і систем ШІ, які маніпулюють поведінкою людей всупереч їхній волі.

Також заборонено використання ШІ для експлуатації тих, хто вразливий через свій вік, особливі потреби або економічне становище.

Компаніям, які не будуть дотримуватися правил, загрожують штрафи в розмірі 35 млн євро або 7 відсотків загального доходу.

Деякі технологічні групи незадоволені.

“Нові вимоги – на додаток до інших масштабних нових законів, таких як Закон про дані, – вимагатимуть від компаній багато ресурсів для їх дотримання, ресурсів, які будуть витрачені на юристів замість того, щоб наймати інженерів з розвитку штучного інтелекту”, – сказала генеральний директор DigitalEurope Сесілія Бонефельд-Даль, яка представляє технологічний сектор континенту.

Депутати Європарламенту роками сперечались про свою позицію, перш ніж почалися переговори з державами-членами та Єврокомісією. Усі три сторони – національні міністерства, парламентарі та Єврокомісія погодили остаточний текст закону у п’ятницю, 8 грудня, ввечері.

Європейські компанії висловили занепокоєння, що надмірно обмежувальні правила щодо технології, яка швидко розвивається і набула популярності, перешкоджатимуть інноваціям. У червні десятки найбільших європейських компаній, таких як Airbus і Siemens, заявили, що правила в їхньому нинішньому вигляді занадто жорсткі, щоб сприяти інноваціям і допомагати місцевій промисловості.

Минулого місяця у Великій Британії відбувся саміт з питань безпеки ШІ, на якому 28 країн взяли на себе широкі зобов’язання щодо спільної роботи над подоланням ризиків, пов’язаних з розвитком штучного інтелекту. Серед підписантів декларації, яка визначає принципи безпечного користування та розвитку технологій ШІ, була й Україна. 

ZN.UA запитало українців про їхнє ставлення до штучного інтелекту та рівень взаємодії із технологією. Описуючи отримані результати, Юлія Самаєва констатує, що “Ставлення українців до штучного інтелекту на диво легковажне. Дарма“.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *