Автор фото, Олег Ніколенко
Під час атаки на Одещину у ніч проти 4 вересня запущені росіянами "Шахеди" впали та здетонували на території Румунії, повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко з посиланням на дані Державної прикордонної служби України.
"Це є черговим підтвердженням того, що російський ракетний терор становить величезну загрозу не лише безпеці України, але і безпеці сусідніх країн, зокрема держав-членів НАТО", — зазначив він.
Згодом міністерство оборони Румунії заперечило цю інформацію.
Міноборони Росії тему не коментувало.
Українське МЗС закликало партнерів прискорити забезпечення України додатковими сучасними системами протиракетної й протиповітряної оборони, а також бойовою авіацією, які посилять захист інфраструктури України та суміжних держав.
Втім пізніше в Міноборони Румунії "категорично заперечили" інформацію української сторони про те, що російські ударні дрони впали і вибухнули на території Румунії.
"Відповідальні структури Міністерства національної оборони у реальному часі моніторили ситуацію у зв'язку з атакою російських безпілотників проти інфраструктури біля українських портів на Дунаї і минулої ночі, і в суботу та неділю. У жодному з епізодів використані РФ ударні засоби не становили прямої воєнної загрози для національної території чи територіальних вод Румунії", – йдеться у заяві відомства.
Автор фото, ВВС
Проте українські прикордонники наполягають, що бачили дві детонації російських дронів-камікадзе на території Румунії і поінформували суміжну сторону, але відповіді Румунії не надходило.
Про це повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко в коментарі УП.
"Це сталося в районі Ізмаїльського порту. Прикордонні наряди, які несли службу на тому напрямку, фіксували детонацію двох ворожих БПЛА на румунській стороні", – каже він.
- Росія масовано вдарила дронами біля Дніпра і Одеси. Що відомо про руйнування
Вночі 4 вересня росіяни атакували "Шахедами" Одещину, а також Дніпропетровську й Миколаївську області. ППО знищили 23 із запущених 32 дронів, однак влучань уникнути не вдалось.
На Одещині ударні БПЛА запускали хвилями, спрямовуючи їх переважно у бік Ізмаїла та Кілії на Дунаї.
Там сили протиповітряної оборони знищили 17 дронів, однак є влучання, заявив керівник обласної військової адміністрації Олег Кіпер.
У кількох населених пунктах Ізмаїльського району пошкоджені складські та виробничі будівлі, сільгосптехніка та устаткування промислових підприємств.
Сталося кілька займань на території цивільних об'єктів, однак вогонь вже ліквідували.
Інші випадки
Це не перший випадок, коли війна, що веде Росія проти України, могла перетнути кордони ЄС та НАТО.
У лютому головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомляв, що дві російські крилаті ракети "Калібр", якими РФ атакувала Україну, перетнули повітряний простір Молдови та Румунії.
За його даними, ці ракети були запущені з акваторії Чорного моря.
У відповідь румунське міністерство оборони заявило, що російські ракети не заходили у їхній повітряний простір. А найближча точка траєкторії цілі до повітряного простору Румунії була зафіксована радіолокаційними системами приблизно за 35 кілометрів на північний схід від кордону.
Автор фото, Jarosław Wolski
Підпис до фото,
Наслідки падіння ракети в Польщі в листопаді 2022 року
У дні масованих ракетних атак Росії повідомляли також про падіння уламків ракет на території Молдови. Зокрема, відомо, що це сталося у січні, а також у жовтні та грудні 2022 року.
Крім того, торік на початку жовтня три крилаті ракети, запущені з російських морських кораблів, пройшли через територію Молдови.
Після цих інцидентів Молдова попросила своїх західних партнерів про системи протиповітряної оборони.
Неодноразово перетинали ракети й територію Польщі.
- Російська ракета Х-55 у глибокому тилу Польщі? ЗМІ повідомили про нові деталі скандалу
- Захід і Київ досі сперечаються, чия ракета впала в Польщі
У квітні цього року поблизу міста Бидгощ на заході Польщі знайшли російську крилату ракету Х-55.
Тоді звучали різні версії – говорили і про те, що ця ракета могла бути польською, і про те, що російською.
Згодом польська влада офіційно визнала – ракета може бути російською, яка могла потрапити в польські ліси майже пів року тому.
У листопаді минулого року у прикордонному з Україною селі Пшеводув впали випущені Росією дві ракети. Однак з них влучила в зерносховище, вбивши двох цивільних.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото,
Дим після падіння ракети в Пшеводуві. Це місце знаходиться за декілька кілометрів від польсько-українського кордону
В обох випадках Польща не стала ініціювати застосування ст. 5 Статуту НАТО про колективну оборону країн-членів.